Τα 27α γενέθλιά του γιόρτασε τα ξημερώματα (ώρα Ελλάδας) ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που βοήθησε τους Μιλγουόκι Μπακς να πάρουν μια σημαντική νίκη με 112-104 απέναντι στους Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Στο ματς-γιορτή ο Έλληνας ηγέτης των «Ελαφιών» είχε την τιμητική του. Η διοίκηση των Μπακς τον υποδέχθηκε στο παρκέ με τούρτα γενεθλίων, την οποία ο Greek Freak κατέστρεψε με τα χέρια του, ενώ στο ημίχρονο διοργανώθηκε μια μίνι «Greek Night» βραδιά με συρτάκι και με παραδοσιακές ελληνικές φορεσιές.

Τρομερή εμφάνιση

Στον αγώνα, ο Γιάννης αποδείχθηκε καθοριστικός στη νίκη του Μιλγούκι απέναντι στους Καβαλίερς αφού σε 27 λεπτά σκόραρε 27 πόντους (6/16 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ, 3 λάθη, 4 φάουλ).