Ασταμάτητος ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ο οποίος κατάφερε να χαρίσει μια πολύ σημαντική νίκη στους Μπακς επί των Σέλτικς, καθώς τα «Ελάφια» έκαναν το 3-2 στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής του NBA.

Ο Greek Freak παιξε καταπληκτικά πετυχαίνοντας 40 πόντους, με 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Λίγο πριν το τέλος συγκρούστηκε με τον Κόνατον και τραυματίστηκε στο φρύδι, γεγονός που τον ανάγκασε να παίξει με αίμα στο πρόσωπο στις τελευταίες κρίσιμες φάσεις του ματς.

Η εξέλιξη του ματς

Οι Μπακς μπήκαν εξαιρετικά στο ματς και με τα τρίποντα των Άλεν, Χόλιντεϊ και Μάθιους προηγήθηκαν με 2-9. Ο Μπράουν με εντυπωσιακό κάρφωμα μείωσε σε 10-11 στο 5'. Ο Χόλιντεϊ με σουτ μέσης απόστασης έγραψε το 14-15, πέντε λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Τάις έδωσε λύσεις στη Βοστώνη στο ξεκίνημα και διαμόρφωσε το 26-28 στο τέλος του δωδεκαλέπτου.

O Tέιτουμ άρχισε να ζεσταίνεται και έκανε το 33-32 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, απαντώντας στα δύο σερί καλάθια του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο Ουάιτ έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στους Κέλτες για το 37-32, αναγκάζοντας τον Μπουντενχόλζερ να καλέσει timeout.

O Γιάννης με γκολ-φάουλ έγραψε το 40-38. Με το καλάθι του Μπράουν οι Σέλτικς ξέφυγαν με 47-48, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Σέλτικς πήραν διψήφια διαφορά, ωστόσο ο Έλληνας έφερε το ματς στο 54-47 στο ημίχρονο, έχοντας 19 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ο Τέιτουμ είχε 16 για τους Κέλτες με 2/10 τρίποντα.

Ο Χόλιντεϊ μείωσε σε 58-55 στο 27' και ο Ουντόκα αναγκάστηκε να καλέσει εσπευσμένα timeout. O Mπράουν σκόραρε για το 62-59 με δεύτερη προσπάθεια. Οι Σέλτικς την έκρυψαν και ο Σμαρτ με τρίποντο έκανε το 69-63. Ο Χόλιντεϊ έπαιρνε τραβηγμένες προσπάθειες στο τρίτο δωδεκάλεπτο και ο Σμαρτ με άλλο ένα τρίποντο έκανε το 78-70, δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Μπράουν με πολύ δύσκολο καλάθι έκανε το 83-72.

Ο Τέιτουμ έκανε το 91-79 με ένα υπέροχο αεροπλανικό, ενώ ο Πρίτσαρντ με ένα καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο έκανε το 93-79, αναγκάζοντας τα ελάφια να καλέσουν timeout.

Ο Κόνατον μείωσε σε 98-90, ενώ ο Τέιτουμ έκανε το 101-95, τέσσερα λεπτά για το τέλος. Ο Χόρφορντ με κάρφωμα έκανε το 101-95, δύο λεπτά πριν τη λήξη. Γιάννης και Χόλιντεϊ έκαναν το 105-105 στα 37 δευτερόλεπτα με δύο τρίποντα.

Ο Τέιτουμ έβαλε δύο βολές για το 107-105 και ο Γιάννης στα 14 δευτερόλεπτα έκανε 1/2 βολές, όμως Πόρτις σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το 107-108. Ο Χόλιντεϊ έκανε τάπα στα 6 δευτερόλεπτα στον Σμαρτ, ο Κόνατον είχε 2/2 βολές, ενώ ο Χόλιντεϊ ξαναέκλεψε τη μπαλα χαρίζοντας τη νίκη στο Μιλγουόκι.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 54-47, 86-77, 107-110

Μπόστον Σέλτικς – Μιλγουόκι Μπακς 2-3
Game 1: Σέλτικς - Μπακς 89-101
Game 2: Σέλτικς - Μπακς 109-86
Game 3: Μπακς - Σέλτικς 103-101
Game 4: Μπακς – Σέλτικς 108-116
Game 5: Σέλτικς – Μπακς 107-110
*Game 6: Μπακς – Σέλτικς, ξημερώματα Σαββάτου 14/5