Μία εκπληκτική πρώτη περίοδος, που ήταν αμυντικό φεστιβάλ, η επαναφορά της τάξης στο τρίτο και η αντοχή και η ψυχραιμία που επέδειξε στο τέταρτο χάρισαν στον Ολυμπιακό την έκτη νίκη του στη φετινή Euroleague επί της Μπάγερν στο Μόναχο, με σκορ 82-71, για την όγδοη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι», κατά τον άγραφο αθλητικό νόμο, ότι η νίκη σβήνει τις ήττες, επανήλθαν στην τροχιά που είχαν οι ίδιοι δημιουργήσει με το 4 στα 4 στην αρχή της διοργάνωσης, καθώς μετά τις δύο ήττες στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας από τη Μονακό και τη Βαλένθια, συνέτριψαν την Παρτίζαν και νίκησαν μία ομάδα που παραδοσιακά αντιμετωπίζουν προβλήματα απέναντί της.

Κράτησαν, άλλωστε, την Μπάγερν στους 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, ενώ οι ίδιοι πέτυχαν 27. Ένα μικρό σερί των Γερμανών στη δεύτερη περίοδο βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με 6 πόντους στο ημίχρονο, 40-34, και ένα επιμέρους 27-14 στο τρίτο δεκάλεπτο τον έβαλε ξανά στη θέση του οδηγού, 67-54. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν να προηγούνται 15 πόντους, 69-54, στις αρχές της τέταρτης περιόδου, αλλά η Μπάγερν προσπάθησε να δώσει στο παιχνίδι τα χαρακτηριστικά του θρίλερ.

Από το 69-60, σκορ που είχε διαμορφωθεί με 7'54'' για τη λήξη, οι δύο ομάδες μπήκαν σε ένα τρίλεπτο λειψυδρίας και αυτό ήταν που βοήθησε τον Ολυμπιακό να προβάλει αντιστάσεις όταν η Μπάγερν πλησίασε στους 5, 69-65. Οι «ερυθρόλευκοι», εν τέλει, με έξι στις έξι βολές στο τελευταίο λεπτό από τους δύο πρωταγωνιστές τους, τον Σάσα Βεζένκοφ (2 στις 2) και τον Κώστα Σλούκα (4 στις 4), έφτασαν σε μια επικράτηση που ήταν σχετικά άνετη.

Ο Βεζένκοφ ήταν ξανά ο πιο επιδραστικός παίκτης του Ολυμπιακού, με μια αριστουργηματική εμφάνιση, που περιείχε 20 πόντους (με μόλις εφτά σουτ!) , 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 0 λάθη και 43 στο ranking (πάει σούμπιτος για το βραβείο του MVP αυτήν την εβδομάδα), ο Μουσταφά Φαλ προσέθεσε 16, ενώ ο Σλούκας έβαλε 14, με 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος. Ο Τόμας Γουόκαπ έκανε επίσης ρεκόρ καριέρας με 5 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 24-30, 54-67, 71-82.
Μπάγερν Μονάχου (Αντρ. Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμ 7, Γουίνστον 8, Γκιφάι 2, Χάντερ 5, Μπόνγκα 11, Γιάραμαζ 12, Λούτσιτς 9, Όμπστ 9, Ρούμπιτ 2, Γκιλέσπι 6.
Ολυμπιακός (Γ. Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9, Κάνααν 7, Λαρεντζάκης 3, Φαλ 16, Σλούκας 14, Βεζένκοφ 20, Παπανικολάου 5, Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 2, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 2.