katar_gipedo
Sports

Μουντιάλ 2022: Ψάχνουν το… πρώτο βήμα πρόκρισης Αγγλία και Ολλανδία - Ντέρμπι ανάμεσα σε ΗΠΑ και Ουαλία

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

Μετά τον εναρκτήριο αγώνα του Μουντιάλ 2022 ανάμεσα στο Κατάρ και τον Ισημερινό, η διοργάνωση και η 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων, αρχίζει να…« ζεσταίνεται» από σήμερα, Δευτέρα με το δεύτερο ματς του 1ου ομίλου και τους δύο αγώνες του 2ου ομίλου.

Η αρχή θα γίνει στις 15:00 στο «Khalifa International Stadium» της Ντόχα, όπου η Αγγλία θα αγωνιστεί με το Ιράν (των Χατζισαφί και Μοχαμαντί της ΑΕΚ) στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου. Ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ θα στερηθεί των υπηρεσιών των Μάντισον (ενοχλήσεις στο γόνατο) και Κάιλ Γουόκερ (μυϊκός τραυματισμός), ενώ απ’ την άλλη πλευρά ο Κάρλος Κεϊρόζ δεν θα έχει στη διάθεσή του τον Αζμούν της Λεβερκούζεν λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο.

Στις 18:00 στο «Al Thumama Stadium», η «πληγωμένη» και δίχως τον ηγέτη της Σαντιό Μανέ, Σενεγάλη, θα αγωνιστεί για τον 1ο όμιλο κόντρα στην ισχυρότατη και γεμάτη κίνητρα Ολλανδία, η οποία θέλει να φτάσει όσο πιο ψηλά γίνεται στο εφετινό Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι Σενεγαλέζοι του Αλιού Σισέ, δεν υπολογίζουν στον Ντιαλό της Λειψίας ο οποίος έχει ενοχλήσεις στο γόνατο, ενώ οι «οράνιε» του Λουίς Φαν Χάαλ θα ξεκινήσουν την πορεία τους στη διοργάνωση δίχως τον τραυματία Μέμφις Ντεπάι.

Το πρόγραμμα της Δευτέρας (21/11) ολοκληρώνεται στις 21:00 με τον αγώνα ανάμεσα στις ΗΠΑ και την Ουαλία για τον 2ο όμιλο που θα διεξαχθεί στο «Ahmad bin Ali Stadium» της πόλης Αλ-Ραγιάν. Οι Αμερικανοί δεν θα έχουν διαθέσιμο τον Ντε Λα Τόρε λόγω μυϊκού τραυματισμού, ενώ οι Ουαλοί δεν υπολογίζουν σε πρώτη φάση τον τραυματία Νόριγκτον Ντέιβις.

Μουντιάλ 2022: Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων της 1ης αγωνιστικής στη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου έχουν ως εξής:

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΦΑΣΗΣ ΟΜΙΛΩΝ

Κυριακή 20 Νοεμβρίου

1ος όμιλος: Κατάρ - Ισημερινός 0-2

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου

2ος όμιλος: Αγγλία - Ιράν 15:00

1ος όμιλος: Σενεγάλη - Ολλανδία 18:00

2ος όμιλος: Η.Π.Α - Ουαλία 21:00

Τρίτη 22 Νοεμβρίου

3ος όμιλος: Αργεντινή - Σαουδική Αραβία 12:00

4ος όμιλος: Δανία - Τυνησία 15:00

3ος όμιλος: Μεξικό - Πολωνία 18:00

4ος όμιλος: Γαλλία - Αυστραλία 21:00

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου

6ος όμιλος: Μαρόκο - Κροατία 12:00

5ος όμιλος: Γερμανία - Ιαπωνία 15:00

5ος όμιλος: Ισπανία - Κόστα Ρίκα 18:00

6ος όμιλος: Βέλγιο - Καναδάς 21:00

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου

7ος όμιλος: Ελβετία - Καμερούν 12:00

8ος όμιλος: Ουρουγουάη - Νότια Κορέα 15:00

8ος όμιλος: Πορτογαλία - Γκάνα 18:00

7ος όμιλος: Βραζιλία - Σερβία 21:00.