χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο, καθώς πέρσι ήταν δεύτερος στο ευρωπαϊκό του Μονάχου πίσω από τον Μέλβιν Τβέλαρ και σήμερα ηττήθηκε από τον Λέοναρντ Βαν Λίπορ, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στο σκιφ, δείχνοντας πως δεν του...πάνε οι Ολλανδοί!

Συγκεκριμένα, ο Όλιβερ Ζάιντλερ οδηγούσε τον αγώνα στα πρώτα 1000μ, με τον Στέφανο Ντούσκο να είναι συνεχώς δίπλα του και να πηγαίνουν κουπιά κουπιά. Ο Γερμανός είχε πέρασμα στα 3:21.91 και ο Ντούσκος στα 3:22.51.

Έπειτα ο Έλληνας πρωταθλητής πέρασε για λίγο μπροστά, αλλά την τελευταία κουβέντα είχε ο Λίπορ, ο οποίος από την 6η διαδρομή έκανε την αντεπίθεσή του και ήταν πρώτος στα 1.500μ με 5:06.34 και τελικά με 6:46.91 κέρδισε το χρυσό μετάλλιο.

Ο Ντούσκος προσπάθησε να τον φτάσει και μάλιστα στο 1.500άρι ήταν πολύ κοντά με 5:06.60, αλλά δεν είχε τις ίδιες δυνάμεις με τον Ολλανδό και έμεινε δεύτερος με 6:47.87.

Η επίδοση του είναι ταχύτερη από αυτή που είχε κάνει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, καθώς στον Σχοινιά είχε κάνει 6:48.27. O Ζάιντλερ, που είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2022, ολοκλήρωσε τον τελικό στην τρίτη θέση και κατέκτησε το χάλκινο με 6:48.14.