Η Μάντσετσερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα ανέβηκε στον ποδοσφαιρικό Όλυμπο με το πρώτο της Champions League να συνοδεύεται από τους δυο εγχώριους τίτλους. Η Σίτι επικράτησε της Ίντερ με 1-0 με τον Ρόντρι να πετυχαίνει το «χρυσό» όπως αποδείχθηκε, γκολ.

Ο τελικός ξεκίνησε με την Ίντερ να δείχνει σε όλους πως δεν πρόκειται να… παρκάρει λεωφορείο. Οι παίκτες του Ιντζάγκι έδειξαν διάθεση να πιέσουν ψηλά και δυσκόλεψαν σε μεγάλο βαθμό την καλοκουρδισμένη μηχανή του Γκουαρντιόλα. Η Σίτι απείλησε με το σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα.
Η Ίντερ κατάφερε να μην αφήσει τη Σίτι να δώσει τον δικό της ρυθμό αλλά ακόμα και στην μέτριά της μέρα, βρίσκει τον τρόπο να απειλήσει, με τον Ονάνα να λέει «όχι» στον Χάαλαντ.

27299774

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα είδε τον Κέβιν Ντε Μπρούινε να μην είναι σε θέση να συνεχίσει, και τον αντικατέστησε με τον Φιλ Φόντεν.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ίντερ και συγκεκριμένα ο Λαουτάρι δεν κατάφερε να ξετυλίξει το δώρο της Σίτι, με τον Έντερσον να λέει όχι στον Αργεντινό επιθετικό, με τον Γκουαρντιόλα να έχει απίθανη αντίδραση…

Δέκα λεπτά αργότερα, η Σίτι άνοιξε το σκορ, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να γυρίζει τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, με τον επερχόμενο Ρόντι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

27299679
27299697
27299735
27299740

Η Ίντερ είχε την ευκαιρία να απαντήσει σχεδόν άμεσα αλλά ο Ντιμάρκο πέτυχε δις να σκοράρει στην ίδια φάση.

Στο 88′ χάθηκε ανεπανάληπτη ευκαιρία για την Ίντερ, με τον Έντερσον να αποκρούει εξ’ επαφής κεφαλιά του Λουκάκου.

Πηγή: SportDay.gr