Με χρόνο 25.39 ο Απόστολος Χρήστου προκρίθηκε και θα αγωνισθεί στο σημερινό (7/10, 19:34) τελικό στα 50μ ύπτιο στο Βερολίνο από όπου ξεκίνησε το φετινό ταξίδι του World Cup της κολύμβησης.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης αγωνίσθηκε στην 5η και τελευταία προκριματική σειρά και σημείωσε την 7η καλύτερη επίδοση από όλους όσοι συμμετείχαν (35 κολυμβητές). Καλύτερος όλων ο Αμερικανός Μάικλ Άντριου με 24.71. Ο Χρήστου αύριο Κυριακή 8/10 θα αγωνισθεί και στα 100μ ύπτιο.

Εκπληκτικό θέαμα παρακολούθησαν οι θεατές στους τελικούς της πρώτης ημέρας (6/10). Ο 24χρονος Κινέζος παγκόσμιος πρωταθλητής Χάι Γιανγκ Κιν (4 χρυσά- 2 ασημένια στη Φουκουόκα), νίκησε στα 100μ πρόσθιο με 57.69 και κατέρριψε εκ νέου το ρεκόρ αγώνων που είχε από τα προκριματικά με επίδοση 58.41 (τότε έσβησε το 58.73 του Ίλια Σιμάνοβιτς από τη Λευκορωσία (Τόκιο, 2019): «Είμαι πραγματικά χαρούμενος με αυτό το αποτέλεσμα», είπε ο Κιν. «Μόλις κολύμπησα στους ασιατικούς αγώνες και το σώμα μου είναι πολύ κουρασμένο».

Ο Κιν στους Ασιατικούς Αγώνες στη Χανγκζού το περασμένο Σαββατοκύριακο, κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια στο πρόσθιο, όπως ακριβώς έκανε και στους Παγκόσμιους στη Φουκουόκα, σε ατομικό αγώνισμα.

Η Κάιλι Μακ Κέον από την Αυστραλία, η οποία έγινε η πρώτη γυναίκα με τρία χρυσά στα 50-100-200μ ύπτιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, επικράτησε στα 50μ ύπτιο με με νέο ρεκόρ Παγκοσμίου Κυπέλλου (27.24). Στη Φουκουόκα είχε κερδίσει με 27.08. Δήλωσε πως «Είμαι πραγματικά ευχαριστημένη με αυτό που πέτυχα μετά από λίγες μόνο εβδομάδες προπόνησης», είπε ο McKeown. Δεν σκέφτομαι πραγματικά τα μετάλλια που κατέκτησα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Κάθε σεζόν είναι καινούργια και είμαι περήφανη για αυτά τα μετάλλια, αλλά δεν είναι το κλειδί για τα πράγματα που θέλω να κάνω στο μέλλον».