Με μία επική ανατροπή, που σπάνια βλέπουμε στους αγωνιστικούς χώρους, η Μπενφίκα επικράτησε με 2-1 στο ντέρμπι με τη Σπόρτινγκ για την 11η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Το κλάσικο είχε αναπάντεχη εξέλιξη, με τη Σπόρτινγκ να κρατάει τη νίκη στα χέρια της για 94’ λεπτά στην έδρα της Μπενφίκα, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν μια αδιανόητη ανατροπή στις καθυστερήσεις, κερδίζοντας το ντέρμπι με 2-1.

Στο ντέρμπι πρωτοπόρων η Σπόρτινγκ μπήκε δυνατά στο Ντα Λουζ και στο 45' άνοιξε το σκορ με τον Γκιοκέρες πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 0-1. Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους να μένουν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ινάτσιο με δεύτερο κίτρινη κάρτα στο 51'.

Παρά την αριθμητική υπεροχή η Μπενφίκα δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί και συμπληρώνοντας τα 90' η Σπόρτινγκ φαινόταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί. Παρόλα αυτά λογάριαζε χωρίς τον... ξενοδόχο. Στο 90+4' η Μπενφίκα ισοφάρισε με τον Νέβες και τρία λεπτά αργότερα ο Τένγκστεντ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Με αυτό το ασύλληπτο τρίποντο οι δύο ομάδες πλέον ισοβαθμούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Σε αναμετρήσεις για την 11η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Εστορίλ-Κάσα Πία 4-0

Πορτιμονένσε-Τσάβες 2-1

Εστρέλα Αμαδόρα-Μορεϊρένσε 0-1

Βιζέλα-Φαμαλικάο 0-0

Γκιμαράες-Πόρτο 1-2

Μποαβίστα-Φαρένσε 1-3

Ζιλ Βισέντε-Ρίο Αβε 1-1

Αρούκα-Μπράγκα 0-1