Απίθανα πράγματα συνέβησαν και σήμερα στην Euroleague καθώς και οι τέσσερις αναμετρήσεις κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα με τη Βίρτους να μην λέει να... ξεφουσκώσει, την Μπασκόνια να συνεχίζει να ανεβαίνει, τη Μακάμπι να βλέπει τον Μπόλντγουιν να ηγείται και τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να μην βλέπει τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει μια επική ανατροπή. Δέκα ομάδες βρίσκονται σε απόσταση μιας νίκης από την 4η μέχρι την 13η θέση!

Βιλερμπάν - Μακάμπι Τελ Αβίβ 91-94: Ο Μπόλντγουιν έκλεψε τη νίκη στο «Αστρομπάλ»

Ο Γουέιντ Μπόλντγουιν με ένα κλέψιμο στο οποίο πήρε και αντιαθλητικό φάουλ και με μία τάπα σε buzzer beater ισοφάρισης του μοιραίου σήμερα Νάντο Ντε Κολό χάρισε μια ακόμη νίκη στην Μακάμπι Τελ Αβίβ ανεβάζοντάς την στο 7-5.

Μπασκόνια - Φενέρμπαχτσε 80-79: Στη Βιτόρια επικρατεί ο «Νόμος του Χάουαρντ»

Με ένα απίθανο τρίποντο και φάουλ από τον Μάρκους Χάουαρντ η Μπασκόνια πήρε το παιχνίδι κόντρα στην Φενέρμπαχτσε η οποία προηγήθηκε με 77-79 χάρις σε καλάθι του εξαιρετικού σήμερα Τάιλερ Ντόρσεϊ. Ο Γκούντουριτς με τη σειρά του αστόχησε σε... αψυχολόγητο τρίποντο στο τέλος κι έτσι η ομάδα του Νίκου Ρογκαβόπουλου που επέστρεψε στη δράση (αγωνίστηκε 17:18') ανέβηκε και εκείνη στο 7-5.

Βίρτους Μπολόνια - Μπαρτσελόνα 80-75: Ο Λούντμπεργκ νίκησε μόνος του τους Καταλανούς

Η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα στο ημίχρονο, είδε όμως την Βίρτους να επιστρέφει στο παιχνίδι και στα τελευταία λεπτά ένιωσε στο πετσί της τον Ίφε Λούντμπεργκ ο οποίος έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ  (και οδήγησε την ευχάριστη έκπληξη της σεζόν στην 8η της νίκη και στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Βαλένθια - Ερυθρός Αστέρας 85-81: Η ψυχραιμία του Ντέιβις στέρησε μια επική ανατροπή στην ομάδα του Σφαιρόπουλου

Η Βαλένθια πήρε ένα εκτενέστατο προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια όμως ο Ερυθρός Αστέρας απέδειξε για ακόμη μια φορά ότι με τον Σφαιρόπουλο στον πάγκο δεν τα παρατάει ποτέ. Ο Μπράντον Ντέιβις, όμως, δεν είχε όρεξη να χάσει σήμερα και με 21 πόντους και κρίσιμες εύστοχες βολές χάρισε τη νίκη στις «Νυχτερίδες» μετά από συνεχόμενες ήττες.