Το πρόγραμμα της ημέρας στο NBA ήταν γεμάτο με πολλές παρατάσεις αλλά και ρεκόρ που δύσκολα θα σπάσουν ανά τα χρόνια.

Πήραν το ντέρμπι των πρωτοπόρων στο ΝΒΑ οι Σέλτικς

Μεγάλη νίκη στην παράταση πήραν οι Μπόστον Σέλτικς στο ντέρμπι κορυφής κόντρα στους Μινεσότα Τίμπεργουλβς με 127-120 (111-111 κ.δ). Οι "Κέλτες" για ακόμη ένα παιχνίδι "τρόμαξαν" για να κρατήσουν το αήττητο στην έδρα τους αλλά στο τέλος τα κατάφεραν, με τον Τζέισον Τέιτουμ να είναι κομβικός για τους γηπεδούχους πετυχαίνοντας 45 πόντους. Από τους πρωτοπόρους της Δύσης ξεχώρισαν οι Άντονι Έντουαρντς και Κάρλ - Άντονι Τάουνς με 29 και 25 πόντους αντίστοιχα.

7η νίκη σε 8 παιχνίδια για τους Κλίπερς που... ανεβαίνουν

Σπουδαία νίκη πέτυχαν στο Λος Άντζελες οι Κλίπερς υποδεχόμενοι τους Τορόντο Ράπτορς με 126-120. Οι γηπεδούχοι είχαν την τύχη με το μέρος τους μιας και βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα οι Καουάι Λέοναρντ και Πολ Τζόρτζ που πέτυχαν 29 πόντους έκαστος, με τον Τζέιμς Χάρντεν από τη πλευρά του να κάνει double double με 14 πόντους και 11 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους που μέσα σε δύο βράδια έπαιξαν δεύτερο αγώνα κόντρα σε ομάδα που εδρεύει στο Λος Άντζελες κορυφαίοι ήταν οι νεοφερμένοι Ιμμάνουελ Κουίκλι και Αρ Τζέι Μπάρετ με 25 και 24 πόντους αντίστοιχα.

Συνεχίζουν τις εκπλήξεις οι Τζαζ - Κέρδισαν και τους Νάγκετς

Ασταμάτητοι δείχνουν στα τελευταία παιχνίδια στο NBA πως είναι οι Γιούτα Τζαζ επικρατώντας και των πρωτάθλητων Ντένβερ Νάγκετς με 124-111. Μετά τους 76ερς και τους Μπακς, σειρά της ομάδας του Νίκολα Γιόκιτς να ηττηθεί από τη φορμαρισμένη Γιούτα που ακόμη όμως βρίσκονται εκτός θέσεις των playoff. Κορυφαίοι για τους Τζαζ ήταν οι Τζόρνταν Κλάρκσον και Λάουρι Μάρκανεν με 27 και 26 πόντους αντίστοιχα. Για το Ντένβερ που διανύει μία μίνι περίοδο ντεφορμαρίσματος μόνος του ήταν ο Γιόκιτς με τον Σέρβο σέντερ να πετυχαίνει double double με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Πήραν στην παράταση τη ματσάρα οι Ατλάντα Χοκς

Στην παράταση πήραν μία πολύτιμη νίκη οι Ατλάντα Χοκς κόντρα στους Φιλαδέλφεια 76ερς με 139-132 (125-125 κ.δ). Οι γηπεδούχοι είχαν έξι παίκτες διψήφιους εκ των οποίων οι τέσσερις από αυτούς τελείωσαν τον αγώνα με double double με κορυφαίο όλων τον Τζέιλεν Τζόνσον με 25 πόντους 16 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους που σε ακόμη ένα παιχνίδι αγωνίστηκαν χωρίς τον MVP τους, Τζοέλ Εμπίντ, ξεχώρισε ο Ταϊρίς Μάξεϊ που... άγγιξε το triple double με 35 πόντους 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Εύκολη νίκη για τους Κινγκς - Εκτός rotation ξανά ο Βεζένκοφ

Εύκολη νίκη στην έδρα των Σάρλοτ Χόρνετς πήραν οι Σακραμέντο Κινγκς με 98-123 φτάνοντας τις τέσσερις στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Οι γηπεδούχοι είχαν σε καλή μέρα τους Μάιλς Μπρίτζες και Τέρι Ροζίερ με 24 και 22 πόντους αντίστοιχα αλλά δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τους "Βασιλιάδες". Η ομάδα του Σάσα Βεζένκοφ - που δεν αγωνίστηκε λεπτό - από τη πλευρά της είχε για ακόμη μία φορά κορυφαίο τον "διπλό" Σαμπόνις με 24 πόντους 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ.