Τι κι αν ήταν το αουτσάιντερ πριν ξεκινήσει το παιχνίδι, ο Απόλλωνας το διέψευσε και με το... παραπάνω, με την ομάδα της Πάτρας να "πληγώνει" με 83-74 την ΑΕΚ Betsson στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League και κάνει μεγάλο βήμα παραμονής στα... μεγάλα σαλόνια.

Φοβερός ρυθμός στην πρώτη περίοδο που "έκλεισε" υπέρ της ΑΕΚ

Οι δυο ομάδες μπήκαν με όρεξη να παίξουν όμορφο μπάσκετ στο παρκέ, με τον Απόλλωνα να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και να περνά μπροστά με 8-3. Η ΑΕΚ όσο κυλούσαν τα λεπτά έβρισκε ρυθμό, με τον Ραντλ να δίνει το προβάδισμα με τρίποντο στην "Ένωση" που πέρασε μπροστά για πρώτη φορά (12-14). Αν και οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μια μικρή διαφορά, είδαν τον Κόλμαν να πετυχαίνει "μεγάλο τρίποντο" και να βάζει μπροστά τους Πατρινούς με 19-18 όμως ο Μόργκαν είχε απάντηση και διαμόρφωσε το 19-20 υπέρ της ΑΕΚ στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Μεγάλη εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο για τον Απόλλωνα

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Πέρκινς να ευστοχεί σε τρίποντο όμως οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με σερί 7-0 έφτασαν να προηγούνται με 24-27. Ο Απόλλωνας δεν... πτοήθηκε, βρήκε τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση φτάνοντας σε σερί 11-0 για να προηγηθεί με 35-27. Η ΑΕΚ μείωσε σε 39-32 και στη συνέχεια σε 41-34όμως δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Πατρινών οι οποίοι με σερί τρίποντα, "εκτόξευσαν" τη διαφορά στους 13, με το 47-34 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Μέχρι και στο +20 έφτασε τη διαφορά με την ΑΕΚ ο Απόλλων

Η "Ένωση" μείωσε στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου σε 47-37, με τον Τίλμαν να διαμορφώνει το 49-37 με μυθικό alley-oop και να προσφέρει το highlight της βραδιάς. Η ομάδα του Πλάθα  έμοιαζε μπλοκαρισμένη και είδε τον Απόλλωνα να την κάνει ο,τι... θέλει φτάνοντας μάλιστα και τη διαφορά στο +17 (54-37) ενώ προηγήθηκε μέχρι και με 20 πόντους (61-41). Η ΑΕΚ μείωσε σε 61-44 με τρίποντο του Ραντλ όμως οι γηπεδούχοι συνέχιζαν το επιθετικό τους... κρεσέντο, με τον Βησσαρίου να σκοράρει για το 70-50 και τον ΜακΡέι να μειώνει με κάρφωμα σε 70-53.

Έβγαλε αντίδραση η ΑΕΚ αλλά δεν ήταν... αρκετή

Με πρωταγωνιστή τον ΜακΡέι, η ΑΕΚ κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να περάσει στην... αντεπίθεση κατεβάζοντας τη διαφορά στους 10 (72-62 και στη συνέχεια στους 8 (72-64) τη στιγμή που ο Απόλλωνας έδειχνε ανήμπορος να βρει τις λύσεις στην επίθεση αφού είχε σημειώσει μόλις ένα καλάθι σε 7,5 λεπτά. Με καλάθι του Κουζέλογλου οι "κιτρινόμαυροι" κατέβασαν τη διαφορά στους έξι (72-66) όμως με... έκρηξη του Μπιμπς οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 75-66. Παρά την προσπάθεια της, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να φέρει... τούμπα το ματς, με τον Απόλλωνα να πετυχαίνει καθοριστικά καλάθια και να φτάνει σε μεγάλη νίκη με 83-74.

ΤA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 47-34, 70-53, 83-74