Ο Ολυμπιακός έπιασε ξανά εξάδα στη βαθμολογία της Euroleague μετά την μεγάλη νίκη του κόντρα στη Μακάμπι με την Μπασκόνια, όμως, να παραμένει "κακό σπυρί" μετά την σημαντικότατη νίκη της μέσα στο Βέλιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα χάρη στα... όργια του Χάουαρντ και τα επιθετικά ριμπάουντ του Μονέκε.

Η Αναντολού Εφές πέτυχε μεγάλη νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα αποκτώντας ψυχολογία ενόψει της συνέχειας και τη μάχη των Play-In, η Βίρτους δυσκολεύτηκε αλλά δεν στραβοπάτησε κόντρα στη Βιλερμπάν ενώ η Μπάγερν πήρε εύκολα τη γερμανική μονομαχία κόντρα στην Άλμπα.

Αναντολού Εφές – Μπαρτσελόνα 98-74: Με Μπομπουά από τα παλιά και σούπερ δεύτερο ημίχρονο πήραν τη νίκη οι Τούρκοι

Η Αναντολού Εφές έβλεπε την Μπαρτσελόνα να καταφέρνει να την ακολουθεί στο ημίχρονο βρίσκοντας 26 πόντους στη δεύτερη περίοδο όμως δεν το έβαλε κάτω και με υπέροχο Μπομπουά να την οδηγεί στο πλάι του σταθερότατου Λάρκιν, πήρε μεγάλη νίκη φτάνοντας τις 9 στη σεζόν.

Η Μπαρτσελόνα προδόθηκε αυτή τη φορά από τις απουσίες των Λαπροβίτολα και Αμπρίνες καθώς στο δεύτερο μέρος δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον υψηλό ρυθμό της Εφές και πλέον ισοβαθμεί εκ νέου με τη Βίρτους στη δεύτερη θέση ενώ "καραδοκούν" Παναθηναϊκός και Φενέρμπαχτσε.

Ερυθρός Αστέρας – Μπασκόνια 90-91: Έχασε μεγάλη ευκαιρία η ομάδα του Σφαιρόπουλου... δια χειρός Χάουαρντ

Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα με… ικανοποιητικό προβάδισμα (52-43) όμως ο Μάρκους Χάουαρντ (32π. 7/10τρ.) επέστρεψε αγριεμένος από τα αποδυτήρια και παρέα με τους Μονέκε (13π. 12ρ. 3ας. 3κλ.) και Μαρίνκοβιτς (18π. 5/9τρ.) οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Ο Σφαιρόπουλος είδε τον Γιάγκο Ντος Σάντος (26π. 5ασ.)να παίζει και για τους απόντες Τεόντοσιτς, Νέντοβιτς και Τόπιτς αλλά στο τέλος τα επιθετικά ριμπάουντ του Μονέκε αποδείχθηκαν «χρυσάφι» για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι πήραν πολύ σημαντικό διπλό στη μάχη της δεκάδας. Τα «έσπασε» στο ντεμπούτο του ο Τζειβόντε Σμαρτ (11π. 1/6τρ.).

Άνετα η Μπάγερν την Άλμπα, πιο δύσκολα η Βίρτους Μπολόνια τη Βιλερμπάν

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς η Μπάγερν δε δυσκολεύτηκε κόντρα στην Άλμπα (65-82) με την ομάδα του Λάσο να χτίζει διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ακόμη ο Ισπανός τεχνικός είδε τον Ντάριο Μπράνκοβιτς να "σπάει το αυγό του" και να πραγματοποιεί την πρώτη του μεγάλη εμφάνιση στην Euroleague.

Αντίθετα στην Μπολόνια η Βίρτους φαινόταν να δυσκολεύεται απέναντι στη Βιλερμπάν για 30 λεπτά (45-54 μπροστά οι Γάλλοι) όμως στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Μπάνκι σοβαρεύτηκαν και έπαιξαν την άμυνα που παίζουν γενικότερα μέσα στη σεζόν ενώ ο Χάκετ ηγήθηκε της επίθεσης με το αποτέλεσμα να είναι ένα εκκωφαντικό 28-9 το οποίο οδήγησε στο τελικό 73-63 και έφερε εν τέλει την 15η φετινή νίκη των Ιταλών.