Ανέλπιστα, αν και όχι εντελώς, αφού είχε δείξει την αυτοπεποίθηση με την οποία έπαιξε στην αναμέτρηση στη Γερμανία με την Ουλμ, ο Άρης άλωσε το ΟΑΚΑ, καθώς νίκησε τον Παναθηναϊκό 73-70 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής στην Basket League. Με αυτήν την ήττα, ο Παναθηναϊκός δεν κινδυνεύει σε ό,τι αφορά την πρωτιά στο πρωτάθλημα, αφού πρέπει να χάσει ακόμα δύο φορές, συμπεριλαμβανομένης εκείνης από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ στο παιχνίδι του τρίτου γύρου, όταν και θα έχει πλεονέκτημα έδρας.

Παναθηναϊκός-Άρης: Άξιος στο τέταρτο δεκάλεπτο

Το τέταρτο δεκάλεπτο του Άρη, προεξάρχοντος του Βασίλη Τολιόπουλου, ο οποίος έβαλε δύο τρίποντα-μαχαιριά σε καίρια σημεία, ήταν εκείνο που έκανε την πραγματική διαφορά στο παιχνίδι. Οι "κίτρινοι" προηγήθηκαν μεν 39-34 στο ημίχρονο, παρ' όλα αυτά ήταν δεδομένο ότι ο Παναθηναϊκός θα επέστρεφε. Το είχε ήδη, άλλωστε, κάνει, ροκανίζοντας κατά το πλέον μια διαφορά 15 πόντων, 10-25, με την οποία βρέθηκε πίσω στην πρώτη περίοδο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyx92o8hdf6x)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyx93fyop5ah)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyx9aj73e4fl)

Οι "πράσινοι" ξεκίνησαν να ευστοχούν από μακρινή απόσταση, αλλά και να βρίσκουν διαδρόμους στη ρακέτα. Η πιο σημαντική αλλαγή, όμως, ήταν στην άμυνα, καθώς σε σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο οι "πράσινοι" έκλεισαν τη στρόφιγγα στη ρακέτα, καθιστώντας την απαγορευμένη ζώνη για τους "κίτρινους".

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyx9gmjnbc41)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyxanje3kbh5)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyxao934c5y1)

Ο Άρης, ειδικά με τον Τολιόπουλο, ο οποίος έβαλε δύο απίστευτα σουτ με πλάγιο τζαμπ στοπ με 2'01'' και 1'29'' να απομένουν για το παιχνίδι, δίνοντας προβάσιμα στον Άρη, 62-64, αλλά και ολοκληρώνοντας ένα σερί 14-0, αφού βρισκόταν πίσω 62-58, είχε λύσεις από την περιφέρεια, αν και ενώπιον της σπουδαίας νίκης έγιναν και σημαντικά λάθη, όπως αυτό του Μπλούμπεργκς στο 70-73, που έδωσε το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να ελπίζει.

Δύο ευκαιρίες για την παράταση

Στην πρώτη, μάλιστα, ευκαιρία που είχε για το σουτ της ισοφάρισης, ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, αλλά οι διαιτητές έδωσαν ξανά κατοχή στον Παναθηναϊκό, που είχε εκ νέου ευκαιρία, με 6,4'' για τη λήξη.

Ο Γκριγκόνις έδωσε στον Γκραντ μέσα στη ρακέτα, ο Αμερικανός έβγαλε στον Καλαϊτζάκη στη γωνία, αλλά ο τελευταίος έκανε κακό σουτ, με αποτέλεσμα ο Άρης να φύγει με τη νίκη από το ΟΑΚΑ, δικαιώνοντας ξανά -όπως κάνει από καιρού εις καιρόν υπερασπιζόμενος το πολύτιμο κληροδότημα της ομάδας μπάσκετ- το προσωνύμιο "αυτοκράτορας".

Ο Παναθηναϊκός, από τη μεριά του, μετά την ήττα του στο Κάουνας, δείχνει ότι περνά περίοδο ντεφορμαρίσματος, μια και οι τραυματισμοί είναι στην ημερήσια διάταξη από την... έναρξη της σεζόν, ως εκ τούτου δεν είναι ασύνηθες να παίζει χωρίς τους Ιωάννη Παπαπέτρου και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, αν και όχι δίχως τον Ματίας Λεσόρ, ο οποίος αποδείχθηκε πολύτιμος για τη ρακέτα, μια και Αντετοκούνμπο και Μπαλτσερόφσκι μπορεί να μάζεψαν την κατάσταση αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν υπήρξαν ιδιαιτέρως απειλητικοί στο επιθετικό μισό τους,

Οι διαιτητές: Τσολάκος, Θεονάς, Τεφτίκης

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 34-39, 57-51, 70-73

Παναθηναϊκός (Εργκ. Αταμάν): Σλούκας 5 (1/4 σουτ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Γκραντ 11 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/5 δίποντα, 4/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 11 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Μήτογλου 9 (3/10 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 3 λάθη), Καλαϊτζάκης 9 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ναν 7 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μαντζούκας 2

Άρης (Γ. Καστρίτης): Τολιόπουλος 12 (4/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπλούμπεργκς 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Περσίδης 2, Χάρελ 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάνκστον 2, Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 14 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Σανόγκο 6 (3/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5, Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 8 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλόγηρος 2