Το Περιστέρι πήγε στην Τουρκία για να δώσει ένα ακόμα κομβικό ματς στο πλαίσιο της φάσης των "16" του Basketball Champions League. Αλλά δεν τα κατάφερε καθώς ηττήθηκε με 93-88 και πλέον έχει ρεκόρ 0-3 στον 11ο όμιλο. Κάτι που σημαίνει πως η υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση έχει δυσκολέψει σε μεγάλο βαθμό.

Για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ξεχώρισαν οι Λοβ (20π), Ράγκλαντ (18π, 11 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς (18π με 3/5 τρίποντα) και Τόμπσον (14π, 7 ριμπ), ενώ για τους νικητές, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 12/25 τρίποντα, ξεχώρισαν Βίτο Μπράουν (23π), Χίλιαντ (18π, 5/8 τρίποντα) και Σιπάχι (18π, 7 ριμπ).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyz3w4rfgyzt)

Η πρώτη περίοδος έληξε με 21-18 υπέρ της ομάδας του Περιστερίου που ήταν ανταγωνιστική. Στο 2ο δεκαλεπτο με ένα σερί 17-4 η Καρσίγιακα πέρασε μπροστά 41-32. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη βρήκε ξανά τις λύσεις, μειώνοντας για το 46-44 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το ματς άνοιξε στο τρίτο δεκάλεπτο και το Περιστέρι έβρισκε ποντους από Ράγκλαντ, Λοβ ωστόσο η Καρσίγιακα με την δύναμη της έδρας και ευστοχία στα τρίποντρα προηγήθηκε με 57-54 ενώ η συγκεκριμένη περίοδος έκλεισε με σκορ 68-63.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Καρσίγιακα συνέχιζε να σκοράρει κατά βούληση, ενώ το Περιστέρι δυσκολεύτηκε σε μεγάλο βαθμό από την άμυνα των αντιπάλων για να γνωρίσει την ήττα.