Η Ελλάδα παρουσιάστηκε όπως έπρεπε στον μικρό τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Υγρού Στίβου της Ντόχα αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Ισπανία χάρις σε γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου επέστρεψε από το 9-6 αλλά στο τέλος ένα αδιανόητο λάθος της στέρησε τουλάχιστον τα... πέναλτι και τη διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου.

Εξαιρετική η άμυνα της Ελλάδας στην αρχή του αγώνα

Η Ισπανία προηγήθηκε νωρίς κόντρα στην Ελλάδα, αλλά η Εθνική μας Ομάδα με την Μαργαρίτα Πλευρίτου να ισοφαρίζει με πολύ ωραίο σουτ εκμεταλλευόμενη τον παίκτη παραπάνω.

Οι άμυνες της Ελλάδας ήταν εξαιρετικές ακόμη κι αν οι Ισπανίδες πήραν τελικά το προβάδισμα με 2-1 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz6d3s7tmwu9)

Βρήκε ρυθμό επιθετικά η Ελλάδα αλλά η Ισπανία έβρισκε εύκολα γκολ

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου έβρισκε ευκολότερα το δρόμο προς τα δίχτυα με την Νίνου να μειώνει αρχικά σε 3-2 χάρις σε πέναλτι που κέρδισε η Γιαννοπούλου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz6d8xuco1xt)
Η Ισπανία σκόραρε κι εκείνη παίρνοντας "αέρα" δύο γκολ αλλά η Ξενάκη ήταν εκεί από πλάγια θέση να φέρει ξανά τη διαφορά στο ένα γκολ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz6dil9xdb8h)
Η Ελλάδα δεν σταμάτησε εκεί με την Ελευθερία Πλευρίτου να εκμεταλλεύεται την εξαιρετική πάσα της Νίνου στο πίσω δοκάρι και να ισοφαρίζει για την Εθνική μας Ομάδα σε 4-4.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz6dkpo4kwwx)
Το δεύτερο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις "φούριας ρόχας" να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 6-5 με την Νικόλ Ελευθεριάδου να ισοφαρίζει προς στιγμής σε 5-5.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz6dno7fdjop)

Έχασε απίστευτες ευκαιρίες η Ελλάδα για να σκοράρει

Παρά τις εντυπωσιακές της άμυνες η Ελλάδα δεν μπορούσε να βρει τρόπο να σκοράρει χάνοντας συνεχόμενες ευκαιρίες αρχικά με πεναλτι της Ελευθεριάδου και στη συνέχεια με λάθος της Ξενάκη σε διπλό(!) "παίκτη παραπάνω".

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz6drldqh88p)

Η Αλεξία Καμμένου πήρε τάιμ άουτ για να ηρεμήσει τις παίκτριες της αλλά δεν τα κατάφερε με την Ελλάδα να βρίσκει τελικά το γκολ στην τελευταία της επίθεση στο τρίτο οκτάλεπτο χάρις σε φοβερό σουτ της Ξενάκη μειώνοντας σε 7-6 που ήταν και το τελικό σκορ μετά από τα πρώτα 24 λεπτά του αγώνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz6e0460nsfd)

Επέστρεψε από το 9-6 η Ελλάδα αλλά στο τέλος ηττήθηκε με απίστευτο τρόπο

Οι Ισπανίδες πήραν διαφορά τριών γκολ έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα κάνοντας το 9-6 αλλά η ελληνική ομάδα δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της λέξη.

Αρχικά η Ελευθερία Πλευρίτου με απίστευτο σουτ έκανε το 9-7 για την Ελλάδα με την Νίνου να εκμεταλλεύεται τον "παίκτη παραπάνω" και να φέρνει τη διαφορά στο ένα γκολ κάνοντας το 9-8.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz6e5c3t8axt)

Η άμυνα της Ελλάδας ήταν από... ατσάλι με τις Ισπανίδες να εκτελούν χωρίς ψυχολογία και την Χρυσή Διαμαντοπούλου να κάνει τη μία απόκρουση μετά την άλλη. Κάπου εκεί η "μπομπέρ" της Εθνικής μας ομάδας Ειρήνη Νίνου έκανε το 9-9 και το παιχνίδι ξεκίνησε από την... αρχή

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz6eidcf27dt)
Ένα λεπτό πριν το τέλος και με τον αγώνα να βρίσκεται στο 9-9 η τερματοφύλακας της Ελλάδας τραυματίστηκε στην προσπάθεια της να αποκρούσει ένα σουτ των Ισπανίδων με την Σταματοπούλου να την αντικαθιστά.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz6ekj540f6p)
Το φινάλε δεν είχε προηγούμενο με την Ελλάδα να βγάζει την άμυνα και να έχει την τελευταία επίθεση με επτά δευτερόλεπτα για το τέλος.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz6eqwr669sp)
Η Αλεξία Καμμένου ανέβασε και την τερματοφυλακά της στην επίθεση για να πάρει το παιχνίδι αλλά ένα επιθετικό φάουλ έμελλε να είναι μοιραίο, μιας και η εστία ήταν ελεύθερη με την Ρουίθ να κάνει το 10-9 σε νεκρό χρόνο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz6eulffsosx)