Ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ΑΕΚ την οποία και υποδέχτηκε στο "Μελίνα Μερκούρη" στο μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών, με τις "ερυθρόλευκες" να πραγματοποιούν κυρίαρχη εμφάνιση και να κερδίζουν εύκολα με 3-0 σετ (25-23, 25-14, 25-18) την "Ένωση" ενώ παρέμειναν... αφεντικά της κορυφής φτάνοντας τους 50 βαθμούς.

Μονόλογος του Ολυμπιακού στο ντέρμπι της Volley League γυναικών με την ΑΕΚ

Μόνο το πρώτο σετ ήταν ανταγωνιστό στον αγώνα του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών, με τις δυο ομάδες να προσφέρουν φοβερό θέαμα σ' ένα αρκετά ανταγωνιστικό σετ που υπήρχαν διαρκώς εναλλαγές στο σκορ και τις "ερυθρόλευκες" εντέλει να το κατακτούν δύσκολα με 23-23. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτος κυρίαρχος και με... σύμμαχο του το σερβίς πήρε εύκολα τα επόμενα δυο σετ (25-114, 25-18) απέναντι στην ΑΕΚ που δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις για να κάμψει την αντίσταση του αντιπάλου της.

Αυτή ήταν η 14η σερί νίκη της ομάδας του Πειραιά στο πρωτάθλημα η οποία βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 50 βαθμούς ενώ έχει και το... πάνω χέρι στο πλεονέκτημα έδρας ενόψει των plaoffs. Από την άλλη, ο
ι «κιτρινόμαυρες» παρέμειναν στους 40 βαθμούς και στην τρίτη θέση.

Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΑΕΚ | 19η Αγωνιστική Volleyleague Γυναικών 2023/24

Τα σετ 3-0: 25-23, 25-14, 25-18.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 9, Καράρο 3, Εμμανουηλίδου 4, Κούμπουρα 20, Φαριόλ 8, Μλεΐνκοβα 16, Αρτακιανού

ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 5, Στράντζαλη 12, Κάριτς 10, Κωνσταντινίδου 1, Μπλάνκο 5, Σολέ, Ξηντάρα, Στάικου, Καλαντάντζε 3, Τσίρκοβιτς 6, Κοσμά

Handball Premier: Νίκησε τον Ιωνικό ο Ολυμπιακός που φιγουράρει στην κορυφή

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή επικράτησε εύκολα με 25-18 του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας για την 16η αγωνιστική της Handball Premier και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας συγκεντρώσει 31 βαθμούς ενώ βρίσκονται στο +4 από την δεύτερη ΑΕΚ που έχει αγώνα λιγότερο. Στα άλλα ματς  της ημέρας ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ζαφειράκη Νάουσας με 31-25, η Πυλαία επιβλήθηκε με 24-23 του Αερωπού σ' ένα αρκετά ανταγωνιστικό ματς, ο Διομήδης κέρδισε  τον Πανελλήνιο άνετα με 29-19 ενώ το Κιλκίς "λύγισε" τον Δούκα με 28-27.