Η μόνη αήττητη ομάδα στην Ευρώπη, Μπάγερ Λεβερκούζεν, ήταν στα σκοινιά από έναν αντίπαλο ο οποίος δεν ήταν από τους υποψήφιους για να την νικήσει, στο πρώτο ματς για τη φάση των "16" του Europa League. Η Καραμπάχ, ωστόσο, είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη μέχρι και τις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, 2-1, με τα γκολ των Μπενζία στο 26' και Ζουνίνιο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και του Βίρτς που μείωσε στο 70'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cznrkc2qzik1)

Εκεί που φάνηκε ότι η ήττα ήταν αναπόφευκτη, η Λεβερκούζεν έδειξε και το χαρακτήρα της, ενώ είχε την τύχη με το μέρος της. Το γκολ του Σικ στο 90+2' έφερε το σκορ στα ίσια και έδωσε στην Μπάγερ τον πρώτο λόγο για την πρόκριση την προσεχή Πέμπτη, 14 Μαρτίου, αλλά και κράτησε το αήτττητο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cznry6d53ogx)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cznqaemgq9ip)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cznqsot2b7bd)

Europa League: Χαλαρά η Λίβερπουλ

Αφ' ης στιγμής βρήκε γκολ νωρίς, με το πέναλτι του Αλέξις ΜακΆλιστερ, που κέρδισε ο ίδιος ύστερα από εξέταση της ανατροπής του στον VAR, στο 6', η Λίβερπουλ έβαλε στις ράγες, στο ματς με τη Σπάρτα Πράγας, όχι μόνο τη νίκη αλλά και, την πρόκριση στους προημιτελικούς του Europa League, καθώς το 1-5 δεν αμφισβητείται ότι είναι ολόκληρη η πρόκριση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cznpqgtow7bl)

Ο Ντάρβιν Νούνιες, μετά το γκολ του στο Νότιγχαμ, πήρε τα πάνω του και έβαλε άλλα δύο, και μάλιστα γκολάρες, στο 28' και το 45+3'. Ήταν δύο εκπληκτικά γκολ, με τον Γιούργκεν Κλοπ να χαίρεται που τον έχει σε αυτήν την αυτοπεποίθηση πριν το παιχνίδι με τη Μάντσεστερ Σίτι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cznq79uwn8ht)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cznqneo3tjw1)

Ο Κόνορ Μπράντλεϊ, που μπήκε αλλαγή με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, είχε μια άτυχη στιγμή, στο 46' με το αυτογκόλ, όμως ο Λούις Ντίας επανέφερε τα πράγματα στη... σωστή τους διάσταση, ενώ, ύστερα από την ακύρωση γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ στο 84', ο Ντομινίκ Σομποσλάι, που επέστρεψε στη δράση, έβαλε το πέμπτο 10 λεπτά αργότερα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cznr7zzjav89)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cznr7zz9cne9)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czns2r5xrcvl)

Europa League: Ρωμαϊκό όργιο με θύμα την Μπράιτον

Σε ό,τι αφορά το τρίτο, αλλά όχι έσχατο, παιχνίδι των 19:45 της Πέμπτης, 7 Μαρτίου, οι Ρωμαίοι έπαθαν παράκρουση, αφού η Ρόμα διέλυσε την Μπράιτον, νικώντας την 4-0.

Μάλιστα, στη σύγκρουση των Ιταλών τεχνικών, ο Ντανιέλε ντε Ρόσι πήρε το σκαλπ του Ρομπέρτο ντε Ζέρμπι, ο οποίος εκτιμάται πολύ στην Ιταλία, αλλά η ομάδα του δεν μπόρεσε να ανταγωνιστεί τους "τζιαλορόσι".

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cznpy7s5321l)

Ντιμπάλα και Λουκάκου σκόραραν στο 13' και το 43', ώστε να γίνει το 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η Ρόμα έκανε τη δουλειά μέσα σε ένα πεντάλεπτο, με τους Μαντσίνι και Κριστάντε να σκοράρουν στο 64' και το 68'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cznr4ygmiwo9)

Τα αγγλικά γήπεδα μπορεί να γίνουν πολύ... κατηφορικά, οπότε, ενώ μοιάζει έως και απίθανο να προκριθεί η Μπράιτον, μια χαραμάδα πρέπει να μείνει ανοιχτή.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cznriyqrtx4x)