Η Λίβερπουλ έκανε πάρτι με την Σπάρτα Πράγας την οποία διέλυσε με 6-1 και μετά την πεντάρα του πρώτου αγώνα "σφράγισε" την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League. Εκεί έκλεισαν θέση και οι Λεβερκούζεν, Αταλάντα, Μπράιτον.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έβαλε 4 γκολ στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα με την Σπάρτα Πράγας. Το τελικό 6-1 έδειξε και την διάθεση της Λίβερπουλ, που είχε βάλει 5άρα στο πρώτο παιχνίδι στην Πράγα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cztr827e4xvt)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cztuco9q0jsh)
Την ίδια ώρα στο Λεβερκούζεν εκτυλισσόταν ένα απίθανο θρίλερ. Η μαχητική Καραμπάγκ προηγήθηκε 2-0 με το σκορ του πρώτου αγώνα να ήταν 2-2. Ωστόσο η Λεβερκούζεν μείωσε στο 72' με τον Φριπόνγκο και ο Σικ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις έκανε το 3-2. Έτσι οι "ασπιρίνες" παραμένουν αήττητες φέτος σε όλες τις διοργανώσεις.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czttjgryozpl)
Η Αταλάντα επικράτησε 2-1 (46’ Λούκμαν, 59’ Σκαμάκα - 33’ Γκονσάλβες) της Σπόρτινγκ Λισσαβόνας και πήρε το εισιτήριο με το πρώτο ματς να είχε τελειώσει 1-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cztub0b1f5ex)
Σε άλλο παιχίδι η Μπράιτον νίκησε 1-0 (37’ Γουέλμπεκ) τη Ρόμα αλλά οι "τζιαλορόσι" πήραν το εισιτήριο με το υπέρ τους 4-0 στον πρώτο αγώνα στη Ρώμη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czttjgs9vig9)
Συνοπτικά οι ομάδες που προκρίθηκαν στα προημιτελικά ενώ η κλήρωση θα διεξαχθεί την Παρασκευή (15/3) το μεσημέρι (14:00):