Η Μαρσέιγ φαίνεται ότι προκρίθηκε ήδη στους προημιτελικούς του Europa League μετά το εντυπωσιακό 4-0 επί της Βιγιαρεάλ, ενώ η Μίλαν πήρε μεγάλο προβάδισμα επί της Σλάβια Πράγας στο πρώτο παιχνίδι για τη φάση των "16". Η Φράιμπουργκ πήρε μια χρηστική νίκη, 1-0, επί της Γουέστ Χαμ, ενώ σε θαυμάσια αναμέτρηση στη Λισαβόνα, Μπενφίκα και Ρέιντζερς έμειναν στο 2-2.

Europa League: Διασυρμός της Βιγιαρεάλ στο "Βελοντρόμ"

Η Μαρσέιγ έκανε ένα εκρηκτικό 20λεπτο στο πρώτο ημίχρονο με το οποίο καθήλωσε τη Βιγιαρεάλ και τελικά την συνέτριψε. Από το 23' έως το 42' το "Βελοντρόμ"... κατηφόρισε, με αποτέλεσμα ένα εντυπωσιακό 3-0 στην ανάπαυλα, το οποίο έκανε τους Βαλενθιάνους να παραδοθούν. Το πράγμα άρχισε να στραβώνει για την ομάδα του Μαρθελίνο από το 23', όταν ο Βερτού έκανε το 1-0.

Ένα αυτογκόλ του Μοσκέρα στο 28' και το πέναλτι του Ομπαμεγιάνγκ στο 42' άνοιξε την ψαλίδα, με τον Γάλλο επιθετικό να βάζει το δεύτερο προσωπικό γκολ του στο 59'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cznudyjjrs6p)

Η Βιγιαρεάλ είχε κι άλλα ζητήματα, αφού στο 62' έμεινε με 10 παίκτες, με την αποβολή του Αλμπέρτο Μορένο, αλλά σε εκείνο το σημείο πια το συγκρότημα του Γκασέ δεν ήθελε να ρισκάρει κάτι, παρ' ότι είχε τις ευκαιρίες του για περισσότερα γκολ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cznv1a8c3r81)

Europa League: Η Μίλαν πήρε προβάδισμα με τον ιταλικό τρόπο

Η Σλάβια Πράγας ήλπιζε ως το 85' ότι θα έφευγε με την ήττα 3-2 από το "Σαν Σίρο", αλλά η μοίρα, με το ονοματεπώνυμο Κρίστιαν Πούλισικ, της επεφύλασσε άλλα. Το γκολ του Αμερικανού αργά στο ματς,  έκανε το σκορ 4-2, με τη διαφορά να είναι τεράστια στην ψυχολογία, αφού η τσεχική ομάδα πρέπει να νιώθει χαμένη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cznvbrda3u29)

Κατέβαλε τρομερή προσπάθεια από το 26', όταν έμεινε με 10 παίκτες με την απευθείας κόκκινη κάρτα του Ντιούφ, ισοφάρισε σε 1-1 με τον Ντούντερα στο 36', δύο λεπτά αφού ο Ζιρού έβαλε τους "ροσονέρι" μπροστά στο σκορ, αντέδρασε όταν έμεινε πίσω στο σκορ 3-1, με τους Ρέιντερς και Λόφτους-Τσικ να σκοράρουν σε δύο λεπτά, στο 44' και το 45+1', και μπόρεσε να φτάσει στο 3-2 με τον Σραντς στο 65', πριν ο Λεάο πασάρει στον Πούλισικ για το 4-2 στο 85'.

Europa League: Ένα και να καίει για τη Φράιμπουργκ

Το δίδυμο Σαλάι-Γκρέγκοριτς δεν έχει αποτύχει τις δύσκολες στιγμές και το έκανε τώρα το θαύμα του, μια και στο 81', με το διαγώνιο σουτ του πρώτου, πο δεύτερος πετάχτηκε και έσπρωξε την μπάλα στην κενή εστία της Γουέστ Χαμ για το τελικό 1-0, που δίνει στους Γερμανούς το προβάδισμα για τη ρεβάνς της προσεχούς Πέμπτης στο Λονδίνο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cznuk7chh0qh)

Χωρίς νικητή το Μπενφίκα-Ρέιντζερς

Τέλος, στη Λισαβόνα η Μπενφίκα και οι Ρέιντζερς ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 2-2. Στο 45+2', ο Ντι Μαρία ισοφάρισε το γκολ του Λόρενς από το 7', αλλά ελάχιστα πριν βγεί το ημίχρονο, στο 45+5', ο Στέρλινγκ έβαλε ξανά μπροστά τους Σκωτσέζους.

Η Μπενφίκα ισοφάρισε με το αυτογκόλ του Γκόντσον στο 67' και στη Γλασκόβη θα γίνει... κόλαση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cznv7n3p64td)