Ο Ολυμπιακός βρήκε τη συνταγή της νίκης επί του Παναθηναϊκού στο τέλος του πρώτου σετ, το οποίο έχασε, για τον ημιτελικό του Final 4 Κυπέλλου βόλεϊ Γυναικών που διεξάγεται στο Λουτράκι, ανέτρεψε την κατάσταση και γλυκοκοιτάζει το πρώτο τρόπαιό του από το... λειψό πρωτάθλημα του 2020, αλλά και το πρώτο Κύπελλό του από το 2019, στον τελικό με την ΑΕΚ, που νίκησε 3-0 τον Άρη, την Κυριακή, 10 Μαρτίου, στις 20:15. Οι "ερυθρόλευκες" επικράτησαν 3-1 (23-25, 25-22, 25-19, 25-14).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czoncimrol21)

Οι "ερυθρόλευκες" πίεσαν προς τη σωστή κατεύθυνση στο τέλος του πρώτου σετ, ακόμα και όταν μετά την έξυπνη κίνηση της Αθηνάς Παπαφωτίου ο Παναθηναϊκός βρήκε σετ πόιντ, οχύρωσε το μπλοκ του κυρίως στη δεξιά πλευρά του δικού του μισού και βρήκε, κυρίως με την άνοδο της Μίλιτσα Κούμπουρα, η οποία ύστερα από ένα νωθρό πρώτο σετ σχεδόν δεν αναχαιτίστηκε ξανά και πήρε 26 πόντους, έφτασε σε μια νίκη παραδόξως πολύ περισσότερο άνετη από ό,τι "υποσχόταν" το πρώτο σετ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czokz2gzmmkx)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czokoszq7gop)

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Τον ανάγκασε να παραδοθεί

Στην πραγματικότητα, όλες οι ξένες της ομάδας του Λορέντσο Μιτσέλι ήταν εξαιρετικές, ενώ ο Παναθηναϊκός αδίκησε κατάφωρα την προσπάθεια που έκανε έως και τα μισά του τρίτου σετ, όταν υποσχόταν μάχη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czomkzt3j35t)

Ο Ολυμπιακός πήρε περισσότερους πόντους στην επίθεση και είχε περισσότερα μπλοκ, ενώ το σερβίς του, χωρίς να παράγει περισσότερους από πέντε άσους, ήταν πιο ακριβές. Σε αυτό βασίστηκε τόσο για να πλησιάσει στο πρώτο σετ όσο και για να περάσει μπροστά στο δεύτερο, με τα χτυπήματα ειδικά της Νίζετιχ, κατά πρώτο λόγο, αλλά και της Μλεϊνίκοβα, κατά δεύτερο, ήταν κομβικά. Η πρώτη, μάλιστα, έβγαλε πολύ πάθος και της κατοχυρώνονται τα δύο μπλοκ στο τέλος του δεύτερου σετ, τα πιο κρίσιμα στο ματς, που έδωσαν και κράτησαν το προβάδισμα των "ερυθρόλευκων" (21-20, 22-21).

Ο Παναθηναϊκός, μάλιστα, είχε να αντιμετωπίσει και το πρόβλημα που αντιμετώπισε η λίμπερό της, Πένυ Ρόγκα, ύστερα από σύγκρουση με τη Σαμαντάν.

Μάλιστα, οι "ερυθρόλευκες" βρέθηκαν στην ευχάριστη συγκυρία και με την Αρτακιανού, η οποία αρχικά αποτελούσε ζήτημα, καθώς οι παίκτριες του Παναθηναϊκού την σημάδευαν κατά βούληση στο σερβίς, ωστόσο από το δεύτερο σετ, το οποίο είχε 12 ισοπαλίες,  ήταν πιο ακριβής από τον... Γιακούμπ και το παιχνίδι του Ολυμπιακού τακτοποιήθηκε αισθητά.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czolrglro53l)

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Έκανε περίπατο

Αυτό έδωσε αέρα στον Ολυμπιακό και στο τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός κρατήθηκε, κυρίως με τις Άτκινσον, Γενιτσαρίδη και Καρκάσες, κοντά στο σκορ ως το 17-15, πριν οι "ερυθρόλευκες" αποκτήσουν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων και φτάσει, εν τέλει, στο άνετο 25-19.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czom2ix0nwg9)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czomj5obnizd)

Ο Γιάννης Καλμαζίδης πολύ θα ήθελε να έχει μαζί του τη μεγάλη απούσα για τις "πράσινες", Μαρέτ Γκρόθουες, αλλά αυτό δεν ήταν εφικτό. Παρά τις παροτρύνσεις του, οι "πράσινες" έμειναν από καύσιμα και, μετά το 14-8 στο τέταρτο σετ, το παιχνίδι έγινε περίπατος. Έχασαν "από έναν καλύτερο αντίπαλο", όπως είπε η Παπαφωτίου, η οποία πολύ θα ήθελε το τρόπαιο για να το αφιερώσει στη Ρούξι Ντουμιτρέσκου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czonbj6rfxrt)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czomsduizty1)