Πραγματοποιώντας μία... κανονική για τα δεδομένα του τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός έθεσε τις βάσεις και πήρε μία ακόμη ευρεία νίκη στην Basket League, αυτή τη φορά κόντρα στο Λαύριο με 84-63. Η ομάδα του Κώστα Μέξα εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα των ερυθρόλευκων στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο ημίχρονο παραδόθηκε στις διαθέσεις των παικτών του Μπαρτζώκα με Πίτερς και Παπανικολάου να πυροβολούν από την περιφέρεια και τον Μήτρου-Λονγκ να μοιράζει τη μία ασίστ μετά την άλλη.

Χαλαρός αμυντικά ο Ολυμπιακός, βρήκε αυτοπεποίθηση το Λαύριο

Χωρίς Γουόκαπ, Γουίλιαμς-Γκος και Λαρεντζάκη αλλά με βασικό τον Μήτρου-Λονγκ παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός. Το πρώτο δεκάλεπτο είχε ερυθρόλευκο χρώμα, ειδικά από τη στιγμή που οι παίκτες του Μπαρτζώκα έπαιξαν άμυνα και βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czpbqwavx2ch)

Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου όμως οι ερυθρόλευκοι κάπως χαλάρωσαν και το Λαύριο βρήκε ελεύθερα σουτ δίχως να τα βάλει όλα με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +7 (22-15).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czpc0dqm6wc1)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι άφησαν το Λαύριο να βρει αυτοπεποίθηση. Τα σουτ αυτή τη φορά έμπαιναν με το σκοράρισμα να μοιράζεται σε όλους. Ο Ολυμπιακός ασφαλώς και έμενε κοντά στο σκορ λόγω της επιθετικής του ποιότητας με ορισμένες φάσεις να προκαλούν ενθουσιασμό στο κοινό του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czpc9ann54c1)

Η εικόνα των ερυθρόλευκων όμως δεν ήταν αυτή που θα ήθελε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι σούταραν 16 τρίποντα και 14 δίποντα ενώ έχουν τέτοια υπεροχή στην frontline, φανέρωνε το έλλειμμα συγκέντρωσης που υπήρχε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czpc66yio6w1)

Μάλιστα θα μπορούσαν να βρίσκονται και πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, αν ο Κάνααν δεν έβαζε ένα εντυπωσιακό buzzer-beater!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czpcdal0v0jd)

Έπαιξε σαν Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο και άνοιξε διψήφια διαφορά

Στο τρίτο δεκάλεπτο λειτούργησαν οι φωνές του Μπαρτζώκα στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να παίζει καλύτερη άμυνα και πολύ πιο ορθολογικά στην επίθεση, φτάνοντας σε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στα 3' πριν το φινάλε της περιόδου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czpcrktqeqsh)

Ο Φαλ συνέχιζε να μοιράζει τάπες, η μπάλα κυκλοφορούσε με τη γνωστή ταχύτητα από χέρι σε χέρι και όλα έγιναν πιο εύκολα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czpd7y6feb1d)

Το Λαύριο προσπάθησε να επιστρέψει με ένα μικρό 5-0 το οποίο μείωσε τη διαφορά στο -8 όμως ο Παπανικολάου δεν είχε όρεξη να βάλει την ομάδα του σε... περιπέτειες και οι Πειραιώτες έχτισαν υπέρ τους +18 (70-52) κάνοντας σερί... 26-10 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czpdf68hvv0x)

Όπως συμβαίνει στις περισσότερες των περιπτώσεων εντός συνόρων, η τέταρτη περίοδος ήταν απλώς διαδικαστική. Το Λαύριο έπαιζε εντελώς απελευθερωμένα, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε την υπέρ του κατάσταση με το τελικό σκορ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο .

Πήραν από ένα τρίλεπτο ο Τανούλης, κάτι παραπάνω από δίλεπτο ο Ροζακέας και κάτι... λιγότερο από δίλεπτο ο Αμπόσι!

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63