Η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League μετά τη νίκη με 2-0 που πέτυχε στην ρεβάνς κόντρα στην Αϊντχόφεν. Το πρώτο ματς στην Ολλανδία είχε λήξει 1-1 κι έτσι όλα ήταν ανοικτά για την πρόκριση.

Το εισιτήριο το πήρε τελικά η Ντόρτμουντ σε μια αναμέτρηση όπου και οι δύο ομάδες δεν άφησαν πίσω τις επιθετικές τους αρετές. Το έψαξαν πολύ με το σκοράρισμα παρά την κρισιμότητα του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 13 τελικές προσπάθειες, όσες και οι αντίπαλοι τους κάτι που δείχνει και την εικόνα της αναμέτρησης.

Όσο για το πρώτο γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε από τον Σάντσο μόλις στο 3ο λεπτό του παιχνιδιού.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czswfbg5lso9)

Αξιοσημείωτο το δοκάρι του Λοσάνο στο δεύτερο ημίχρονο, όπου αν έβαζε γκολ για την Αϊντχόφεν το ματς θα άνοιγε περισσότερο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czsxx3cdkkwp)

Στις καθυστερήσεις και πιο συγκεκριμένα στο 90'+5 η Ντόρτμουντ βρήκε δεύτερο γκολ με τον Μάρκο Ρόις.