Σε έναν από τους πιο συγκλονιστικούς τελικούς της ιστορίας του βόλεϊ, με φοβερές μονομαχίες, εντυπωσιακές φάσεις και ανατροπές, ο Ολυμπιακός "λύγισε" τον μαχητικό Μίλωνα που έφτασε στην πηγή αλλά δεν... ήπιε νερό, τα έδωσε... όλα όμως δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των "ερυθρόλευκων" οι οποίοι ήταν ανώτεροι και κέρδισαν στις λεπτομέρειες στο tie-break κατακτώντας το 18ο Κύπελλο της ιστορίας τους και το πρώτο μετά το 2021.

Mε το... δεξί ο Μίλωνας και 1-0 στα σετ κόντρα στον Ολυμπιακό

Ο Μίλωνας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 2-0 ωστόσο ο Ολυμπιακός όσο κυλούσαν τα λεπτά ανέβασε την απόδοση του ισοφαρίζοντας σε 3-3. Αν και οι "ερυθρόλευκοι" βρέθηκαν να χάνουν με 8-5, μ ' ένα δικό τους σερί 3-0 ισοφάρισαν σε 8-8 με πρωταγωνιστή τον Ιντάλγκο που κατάφερε να σπάσει το μπλοκ του Μίλωνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d07apdbkt5y9)
Οι Νεοσμυρνιώτες που έδειχναν να βρίσκουν περισσότερες λύσεις σε άμυνα και επίθεση, απάντησαν στη συνέχεια μ' ενα 4-0 σερί και πήραν... αέρα τεσσάρων πόντων (11-14) την οποία και διατήρησαν (14-17), σ 'ενα σημείο που οι Πειραιώτες... πλήρωναν τα χαμένα σερβίς που είχαν φτάσει στα 4.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d07b27832qdt)
Ο Μολίνα... νίκησε το "ερυθρόλευκο" μπλοκ και έδωσε για πρώτη φορά στο ματς προβάδισμα 5 πόντων στον Μίλωνα ενώ με λάθος του Ιντάλγκο του σερβίς, η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε την ευκαιρία για έξι set balls (24-18). Οι Πειραιώτες μείωσαν σε 24-19 ωστόσο ο Μολίνα έκανε το 19-25 και οδήγησε τον Μίλωνα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-19.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d07b8cvtzsq1)

Έβγαλε αντίδραση ο Ολυμπιακός και ισοφάρισε σε 1-1

Ο Μίλωνας αν και ξεκίνησε με πόντο στο δεύτερο σετ είδε τον Ολυμπιακό με πρωταγωνιστή τον Κουμεντάκη να παίρνει το προβάδισμα (1-2) όμως στη συνέχεια οι Νεοσμυρνιώτες με κερδισμένο μπλοκ άουτ του κυρίαρχου Μολίνα πήραν το προβάδισμα με 3-2. Με... μπροστάρηδες τους κεντρικούς του, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 6-6 ενώ αν και ο Μίλωνας έβγαζε τις άμυνες και ανέκτησε το προβάδισμα (9-7) είδε τους Πειραιώτες να παιρνούν στην... αντεπίθεση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d07be6b9bh61)

Aφού πέρασαν μπροστά με 12-10 που στη συνέχεια πήραν προβάδισμα 6 πόντων (17-11) με πρωταγωνιστή ξανά τον Κουμεντάκη. Αν και ο Μίλωνας μ' ένα σερί 3-0, μείωσε σε 14-17, ο Τζούριτς έβαλε την... υπογραφή του για να περάσει ο Ολυμπιακός μπροστά με 19-15.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d07booxbirfd)
Ο Στερν με δυο σερί άσους έδωσε... αέρα έξι πόντων (17-23) στον Ολυμπιακό ο οποίος είχε πέντε set ball (24-19) και με πόντο του Στερν ισοφάρισε στα σετ (1-1) κατακτώντας το δεύτερο με 25-19.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d07bt640u03d)

Ανταγωνιστικό τρίτο σετ με... νικητή τον Ολυμπιακό και σούπερ Τζούριτς

Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1 ενώ ο Μίλωνας έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε σε 6-6. Η συνέχεια ήταν αρκετά ανταγωνιστική, ο Μίλωνας για πρώτη φορά πήρε προβάδισμα στο τρίτο σετ (15-13) με σερί τριών πόντων όμως οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 15-15.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d07c14844jzt)

Τα πράγματα εξελίχθηκαν ιδανικά για κάθε λάτρη του βολεϊ αφού οι δυο ομάδες σ' ένα δικό τους... ρεσιτάλ, πήγαιναν χέρι - χέρι (20-20) ενώ σε κομβικό σημείο του αγώνα ο Στερν έκανε λάθος και η ομάδα της Νέας Σμύρνης πέρασε μπροστά με 21-20.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d07cb0ae6s55)
Με πρωταγωνιστή τον Τζούριτς ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα με 22-21 ενώ ο Ιντάλγκο έκανε το 24-22 και έδωσε δυο set-ball για την κατάκτηση του τρίτου σετ. Ο Τζούριτς "καθάρισε" το τρίτο σετ το οποίο ο Ολυμπιακός κατέκτησε με 25-22.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d07ci4sqqcy1)

Πήρε το τέταρτο σετ ο Μίλωνας και όλα σε απόλυτη ισορροπία

O Ολυμπιακός μπήκε με... φόρα στο τέταρτο σετ, προηγήθηκε με 3-1 ενώ με μπλοκ άουτ του Τζούριτς πήρε προβάδισμα τριών πόντων (6-3). Ο Μίλωανς αντέδρασε, μείωσε σε 9-8 ενώ με πόντο από μπλοκ του Θεοδώση ισοφάρισε σε 10-10. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ παρ' όλα αυτά, ο Μίλωνας βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και με άστοχη επίθεση του Κουμεντάκη πέρασε μπροστά με 14-11.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d07cowvr0rjt)

Ο Ολυμπιακός με πρωραγωνιστές τους Τζούρις και Κουμεντάκη μείωσε σε 14-13 ενώ έφερε στα ίσα το ματς (14-14) με άουτ του Μολίνα. Ο Τζούριτς είχε πάρει... προσωπικά το ματς, έδινε λύσεις στον Ολυμπιακό που είχε απαντήσεις και ισοφάρισε σε 17-17. Ο Πολουγιάνγκ βγήκε... μπροστά και έδωσε προβάδισμα στον Μίλωνα με 19-17 με μπλοκ άουτ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d07cwqi5anbt)

Το 20-17 υπέρ του Μίλωνα μετατράπηκε σε 21-20 αφού οι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν να μειώσουν στον έναν με άσο του Ιντάλγκο. Ο Γερμανός στη συνέχεια αστόχησε στο σερβίς του σε κρίσιμο σημείο και ο Μίλωνας πέρασε μπροστά με 22-20 και στη συνέχεια πήρε προβάδισμα με 24-22 έχοντας τρία σετ balls.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d07cz1cmbdbt)
Εντέλει ο μαχητικός Μίλωνας κατέκτησε το τέταρτο σετ με 25-21 μετά από μπλόκ άουτ επίθεση του Κουμεντάκη, ένας πόντος που πιστώθηκε από το VAR.

"Λύγισε" τον Μίλωνα στο tie-break ο Ολυμπιακός

Αρκετά ανταγωνιστικό και το πέμπτο σετ όπου οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (3-3). Ο Μίλωνας μ' ένα σερί 3-0 πέρασε μπροστά με 6-3 ενώ με φοβερό άσο του Μολίνα που ήταν και ο τρίτος του στο ματς, οι Νεοσμυρνιώτες πέρασαν μπροστά με 7-3.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d07dazzv19uh)
Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 7-4 με τον Στερν και στη συνέχεια σε 7-5 με τον Τζούριτς. Οι Πειραιώτες μείωσαν σε 10-9 με τον κορυφαίο τους σκόρερ Στερν που σημείωσε τον 2ο του πόντο ενώ ισοφάρισαν σε 11-11 με τον Κουμεντάκη. Μάλιστα, πέρασαν μπροστά με μπλοκ του Τζούριτς που έκανε το 12-12 και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 14-14.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d07df33ft049)

Ο τζούριτς έκανε το 15-14 και στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία με πόντο να πάρει το Κύπελλο κάτι που έγινε αφού με μπλοκ του Μπονάτο το οποίο πιστώθηκε από το VAR, οι Πειραιώτες πήραν τον πόντο και κατ' επέκταση τη νίκη με 3-2 σετ και το τρόπαιο πανηγυρίζοντας με την ψυχή τους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d07dsyawsjmp)

Τα σετ: 25-19, 19-25, 22-25, 25-22, 14-16