Η Νότιγχαμ "καιγόταν" για νίκη κόντρα στην Φούλαμ για την μάχη της σωτηρίας στην Premier League και την πήρε με 3-1. Με τον πρώτο σκόρερ της, Κρις Γουντ (11 γκολ εφέτος) να δίνει προβάδισμα πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο και τους Χάντσον Οντόι, Γκιμπς Γουάιτ να διαμορφώνουν το 3-0 πριν από το ημίχρονο, τα πάντα εξελίχθηκαν ευνοϊκά για τη Φόρεστ, που απομακρύνθηκε από την ζώνη του υποβιβασμού.

Από την μεριά του ο Μάρκο Σίλβα αναγκάστηκε να κάνει τρεις αλλαγές στο 31' του αγώνα για να διορθώσει την κάκιστη εικόνα της Φούλαμ.

Πολύτιμο βαθμό απέσπασε και η Έβερτον στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», ισοφαρίζοντας στην εκπνοή 1-1 τη Νιούκαστλ με πέναλτι του Κάλβερτ Λιούιν.

Στο «Βιτάλιτι» του Μπόρνμουθ «μίλησε» ο Τζάστιν Κλάιφερτ που διαμόρφωσε στο 79΄ το 1-0 επί της Κρίσταλ Πάλας, για τους γηπεδούχους που «φλερτάρουν» με ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η Μπέρνλι και η Γουλβς μοιράστηκαν τους βαθμούς (1-1) αλλά... χαμένη είναι η πρώτη που παραμένει στην προτελευταία θέση και σε απόσταση 7 βαθμών απο τη σωτηρία.

Στο Λονδρέζικο ντέρμπι στο «London Stadium» Γουέστ Χαμ και Τότεναμ έμειναν στο 1-1. Γρήγορο προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους στο 5΄ με Μπρέναν Τζόνσον από ασίστ του Τίμο Βέρνερ, εξίσου άμεση και η απάντηση της Γουέστ Χαμ με κεφαλιά του Κουρτ Ζουμά στο 19΄. Βασικός με τα «Σφυριά» σε όλο το διάστημα του αγώνα ήταν ο Ντίνος Μαυροπάνος.