Στα «ερυθρόλευκα» βάφτηκε ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στο βόλεϊ ανδρών! Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 σετ τον Φοίνικα Σύρου στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» και πανηγύρισε την κατάκτηση του Λιγκ Καπ.

Οι Πειραιώτες με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδι απέναντι στους Νησιώτες, απέδειξαν την ανωτερότητά τους και πρόσθεσαν μία ακόμα κούπα στην πλούσια τροπαιοθήκη τους. Ο Ολυμπιακός είναι ο πολυνίκης του θεσμού, έχοντας κατακτήσει συνολικά 7 φορές τον τίτλο, ενώ αυτή είναι η πέμπτη σερί χρονιά που το Λιγκ Καπ καταλήγει στο μεγάλο λιμάνι.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι Ερυθρόλευκοι στον επαναληπτικό χρειαζόντουσαν μόλις δύο σετ, αλλά παρόλα αυτά πήραν τη νίκη και σφράγισαν με τον καλύτερό τρόπο την κατάκτηση του τίτλου. Στα του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα, εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού και με 25-19 πήραν το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην, με τον Αλεξίεφ να παίρνει πάνω του την κατάσταση και με συνεχόμενους πόντους να δίνει προβάδισμα 11-7 στον Ολυμπιακό. Οι Συριανοί ισοφάρισαν λίγο αργότερα σε 18-18, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Σμαραγδής βρήκε ρυθμό και με πέντε σερί πόντους έκανε το 25-22 και το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει πολλούς πόντους από τον Ζουπάνη. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τις απαντήσεις στις ερωτήσεις της νησιώτικης ομάδας και με 25-23 έκαναν το 2-1 και κατέκτησε το Λιγκ Καπ.

Το τέταρτο σετ ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ προχώρησε σε πολλές αλλαγές, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής, αλλά παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-21 και έφτασε στο 3-1.

Τα σετ: 19-25, 25-22, 25-23, 25-21