Μεγάλη ανατροπή από το -15 πέτυχε η Εθνική που επικράτησε 83-75 της Νέας Ζηλανδίας και έκλεισε θέση για τις 16 κορυφαίες ομάδες του κόσμου. Mε τον Λαρεντζάκη να υποστηρίζει στην επίθεση τον τρομερό Παπαπέτρου (20 και 27 πόντους αντίστοιχα) και με επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο 51-31, ήρθε η πολυπόθητη νίκη.

Το ματς

Μπήκε αγχωμένη από την αρχή η Εθνική, η οποία ήταν άστοχη, παρά τις καλές επιλογές στην επίθεση. Παράλληλα τα χαμένα ριμπάουντ είχαν δώσει την ευκαιρία στη Νέα Ζηλανδία να συντηρεί σταθερά το προβάδισμά της (9-12), μέχρι το 6’. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη έφερε προσωρινά το ματς στην ισοπαλία (12-12), με την ομάδα από την Ωκεανία να απαντά με ένα δικό της 5-0 (12-17) και εκμεταλλευόμενη το μπόνους των βολών να κλείνει μ’ αυτή τη διαφορά την πρώτη περίοδο (15-20).

Δεν άλλαξε κάτι ούτε και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τη νευρικότητα να συνεχίζεται για την Εθνική και τους Νεοζηλανδούς να ξεφεύγουν αρχικά στο +9 (18-27). Στη συνέχεια, τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα, καθώς η Νέα Ζηλανδία βελτίωσε τα ποσοστά της έξω από τα 6,75 μ., φτάνοντας στο +13 (20-33), στο 16’. Ο Παπαπέτρου κρατούσε επιθετικά την Ελλάδα, ο Τε Ράνγκι «πυροβολούσε» από την περιφέρεια, για το +15 (28-43), στο 18’. Στο τελευταίο δίλεπτο, η ομάδα του Ιτούδη έσφιξε αμυντικά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με σερί 4-0 (32-43).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε με σερί 6-0 στο δεύτερο μέρος (38-44), στο πρώτο δίλεπτο. Η Νέα Ζηλανδία απάντησε και ξέφυγε στο +9 (40-49), στο 24’. Η Εθνική συνήλθε γρήγορα και με τον Παπαπέτρου να επιστρέφει στο παρκέ ξανά ορεξάτος, πλησίασε στον πόντο (50-51), στο 27’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι διεθνείς… σίγησαν επιθετικά, με τους Νεοζηλανδούς να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +4 (50-54).

Δυναμικό «μπάσιμο» στην τέταρτη περίοδο έκανε η Ελλάδα, καθώς μέσα από την άμυνά της βρήκε καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και μπήκε με σερί 9-0, για το +5 (59-54), στο 32’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Εθνική είχε βρει ρυθμό και είχε επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της και με τα τρίποντα να πέφτουν… βροχή από Παπαπέτρου και Λαρεντζάκη, η διαφορά ξέφυγε στο +12 (73-61), στο 36’. Η Νέα Ζηλανδία αντέδρασε με τους Τε Ράνγκι και Ίλι, μειώνοντας στο μισό (75-69), στο 38’, με τον Παπαγιάννη να «ξεκολλάει» την «επίσημη αγαπημένη», η οποία είχε τον έλεγχο και πήρε τη νίκη με το τελικό 83-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης):
Γουόκαπ 10 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 20 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/7 βολές), Μωραΐτης, Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 27 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ (Κάμερον)
: Τε Ράνγκι 19 (1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), ΛιΆφα (0/7 σουτ), Ντιλέινι 10 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίλι 27 (5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουέτζελ 4, Κάμερον, Σμιθ-Μίλνερ, Ενγκατάι 9 (3/4 τρίποντα)