Οι Σαν Αντόνιο Σπερς επικράτησαν στο Ντιτρόιτ των Πίστονς στην μεγάλη βραδιά του Γουεμπανιάμα στο NBA.

Κέρδισαν το ντέρμπι των... ουραγών του NBA οι Σπερς

Στις νίκες μετά από πέντε ανεπιτυχή αποτελέσματα επέστρεψαν οι Σαν Αντόνιο Σπερς κερδίζοντας του Πίστονς με 108-130 στο ντέρμπι των... ουραγών του NBA. Οι γηπεδούχοι που έφτασαν τις έξι σερί ήττες δεν κατάφεραν να κερδίσουν ούτε τους τελευταίους την Δύσης και οδεύουν ολοταχώς για την τελευταία θέση φέτος. Οι φιλοξενούμενοι από τη πλευρά τους ήταν μπροστά καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 6-30.

Triple double σε... 21 λεπτά ο "μυθικός" Γουμπενιάμα

Ο απόλυτος πρωταγωνιστής στη νίκη των Σπερς ήταν ο Βικτόρ Γουεμπανιάμα με τον ρούκι των Σπερς να πετυχαίνει triple double με 16 πόντους 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ με 0 λάθη σε 21(!) μόλις λεπτά. Ο Γάλλος φόργουορντ έγινε ο νεαρότερος παίκτης στην ιστορία του NBA που κάνει triple double χωρίς κανένα λάθος στον αγώνα. Έγινε επίσης ο δεύτερος παίκτης μαζί με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ που καταφέρνει να γίνει "τριπλός" σε λιγότερα από 22 λεπτά. Από τους Πίστονς που αγωνίστηκαν χωρίς τον Κάνιγχαμ ξανά ξεχώρισαν οι Ντούρεν και Μπογντάνοβιτς.