Το FA Cup ήταν ανέκαθεν ο θεσμός των εκπλήξεων καθώς... όλες οι ομάδες της Αγγλίας συμμετέχουν σε αυτό. Η μεγαλύτερη έκπληξη, όμως, του φετινού Κυπέλλου Αγγλίας έγινε από την Μέινστοουν, ομάδας της 6ης κατηγορίας του αγγλικού ποδοσφαίρου! Η Μέινστοουν κέρδισε μέσα στην έδρας της Ίπσουιτς, ομάδας που διεκδικεί την άνοδο στην Premier League με 2-1 και προκρίθηκε στον 5ο γύρο της αρχαιότερης διοργάνωσης του "νησιού", το οποίο παραμιλά με το σημερινό αποτέλεσμα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cypkshn8h36x)

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της απογευματινής ζώνης, η Μπράιτον πήρε την πρόκριση εκτός έδρας σε χορταστικό ματς απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με σκορ 2-5 και τον Ζοάο Πέδρο να κάνει χατ-τρικ, με τον Μπουονανότε να πετυχαίνει επίσης φανταστικό γκολ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cypo8je3c5sh)

Η Λέστερ δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Μπέρμιγχαμ και προκρίθηκε με άνετο 3-0 στο οποίο σκόραρε ο Τζέιμι Βάρντι ενώ Λιντς και Πλίμουθ θα δώσουν επαναληπτικό αγώνα μετά το 1-1 που έφεραν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cypo6zwo6pkx)

Τέλος, η Λούτον πήρε τεράστια πρόκριση μέσα στο "Goodison Park" απέναντι στην Έβερτον με γκολ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cypo8jdnmupl)