Η Άρσεναλ προερχόταν από τη νίκη επί της Κρίσταλ Πάλας και ήθελε να δώσει συνέχεια στην Premier League. Τα κατάφερε να νικήσει 2-0 εκτός έδρας τη Νότιγχαμ με γκολ των Ζεσούς, Σακά και πάει με καλή ψυχολογία στο ντέρμπι με την Λίβερπουλ που ακολουθεί και θα είναι κρίσιμο για την μάχη του τίτλου.

Η Νότιγχαμ κράτησε το μηδέν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο δέχθηκε μεγάλη πίεση και δεν άντεξε.

Ο Γκαμπριέλ Ζεσούς άνοιξε το σκορ στο 65' σε μια περίεργη φάση που ξεκίνησε από πλάγιο.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Σακά με ωραίο διαγώνιο σουτ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Άρσεναλ.

Η Νότιγχαμ μείωσε στο 89' με τον Αβονίγι. Στο μεταξύ ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος ήταν στον πάγκο για τους γηπεδούχους βλέποντας τον συμπαίκτη του Μάθιου Τέρνερ να μην είχε και την καλύτερη απόδοση κάτω από τα γκολπόστ.