Δίχως να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυκολίες και με κορυφαίους τους Τάουνς και Άλστον ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 85-70 του Απόλλωνα Πάτρας στο "Παλατάκι" για την 17η αγωνιστική της Basket League, με τους "ασπρόμαυρους" βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 8-9 και να ετοιμάζονται για το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης όπου θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους με τον Άρη.

Ανώτερος ο ΠΑΟΚ από τα πρώτα λεπτά

Ο ΠΑΟΚ πήρε από την αρχή διαφορά, με τους "ασπρόμαυρους" να κυριαρχούν στην επίθεση και να φτάνουν στο 13-6 έχοντας τον Τάουνς σε φοβερή φόρμα αφου είχε πετύχει 9 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Απόλλων ήταν ιδιαίτερα άστοχος στην επίθεση ενώ δεν έβγαζε τις απαιτούμενες άμυνες με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ανεβάζουν την διαφορά στους 11 πόντους (19-8) και στη συνέχεια να την... εκτοξεύουν στους 15 κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 25-10.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyvl7p3aknsh)

Έβγαλε αντίδραση ο Απόλλωνας

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με... μπροστάρη τον Όζμπορν στην επίθεση κατέβασαν τη διαφορά στους 11 (28-19) ενώ με μεγάλο τρίποντο που πέτυχε στη συνέχεια η διαφορά κατέβηκε σε μονοψήφιο αριθμό (33-24).Ο ΠΑΟΚ που δεν έβρισκε τις λύσεις στην επίθεση όπως στην πρώτη περίοδο, είδε τους Μπράουν και Μπότραϊτ να κάνουν ο,τι... θέλουν κάτω από τη ρακετά με αποτέλεσμα η διαφορά να οδηγείται στο καλάθι (35-32).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyvkzbteusbl)
Ο Άλστον βγήκε... μπροστά για τους γηπεδούχους και με έξι συνεχόμενους προσωπικούς του πόντους έκανε το 41-32. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τάουνς που έστειλε στα αποδυτήρια τον ΠΑΟΚ με το υπέρ του με 43-32.

Ανέβασε στο +10 ξανά τη διαφορά ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο συγκεντρωμένος στο δεύτερο ημίχρονο. με τους Φρίντρικσον και Μπότραϊτ να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 52-37 και τη διαφορά ξανά στο +10. Ο Άλστον που όσο κυλούσαν τα λεπτά ήταν όλο και πιο "καυτός" στην επίθεση, ανέβασε τη διαφορά στους 18 πόντους (58-40) τη στιγμή που ο "δικέφαλος του βορρά" έμοιαζε ασταμάτητος επιθετικά και έφτασε να προηγείται για πρώτη φορά στο ματς με 20 πόντους διαφορά (64-44) χάρη στο επιθετικό ξέσπασμα του Τάουνς. Ο Όζμπορν... ξεκόλλησε τον Απόλλωνα επιθετικά μειώνοντας σε 64-50 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyvlh2d6ft01)

Μόνολογος του ΠΑΟΚ και νίκη

Ο Μπότραϊτ ήταν... ασταμάτητος από την γραμμή των 6,75 και με δυο προσωπικά του τρίποντα κατέβασε τη διαφορά στους 10 (69-59). Στη συνέχεια, με πρωταγωνιστές τους Άλστον και Φρίντρικσον ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 76-59, με τον Μπότραϊτ να συνεχίζει να σκοράρει κατά ριπάς τρίποντα (77-66). Κανείς δεν μπορούσε να σταματήσει τον Άλστον από τον Απόλλωνα ο οποίος το πήρε προσωπικά, έκανε το 82-68 στο 38' για να πάρει τη νίκη ο ΠΑΟΚ με το εμφατικό 85-70. Ένταση προκλήθηκε στο φινάλε με τον προπονητή των φιλοξενούμενων, Γιάννη Χριστόπουλο ο οποίος αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές στο 39'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyvlolotrwu1)
Τα δεκάλεπτα: 25-10, 43-32, 64-50, 85-70

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyvmag6omuld)