Ο Άρης πήρε μεγάλη ώθηση από τους οπαδούς του που κατέκλυσαν το Αλεξάνδρειο αλλά και από την σούπερ νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα. Έτσι επιβλήθηκε της Τρέντο με 84-77 παρουσία του Νίκου Γκάλη, ο οποίος επίσης αποθεώθηκε.

Μια νίκη που έφερε τον Άρη στην 5η θέση του ομίλου του κι έτσι έκλεισε ραντεβού με την Προμετέι σε νοκ άουτ ματς με μειονέκτημα έδρας για τα Play In του Eurocup.

Οι "κίτρινοι" βρέθηκαν να χάνουν μρ 25-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στο δεύτερο με εξαιρετική άμυνα έκαναν επιμέρους σκορ 12-2 για το 27-27 στο 14'.

Δεν υπήρξε συνέχεια όμως και η Τρέντο έλεγξε ξανά το ματς για να προηγηθεί 41-34 στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ξεκίνησε εντυπωσιακά το 3ο δεκάλεπτο και με τους Μποχωρίδη, Τολιόπουλο, Ντε Σόουζα ισοφάρισε σε 43-43, έκανε το 49-48 στο 27', αλλά και πάλι η Τρέντο έβρισκε λύσεις για να προηγηθεί 52-51 στο τέλος του.

Στην τελευταία περίοδο ο Άρης έπαιξε πιο σκληρή άμυνα, βρήκε και μεγάλα καλάθια από Μποχωρίδη, Σταρκ πήρε τη νίκη με 84-77.