Σε... υγιεινό περίπατο μετέτρεψε τον αγώνα με τη Χετάφε η Μπαρτσελόνα η οποία συνέτριψε την αντίπαλο της με το εμφατικό 4-0 για την 26η αγωνιστική της La Liga, με όλα τα γκολ να σημειώνονται από διαφορετικούς σκόρερ. Στην δεύτερη θέση ανέβηκαν προσωρινά οι Καταλανοί που έφτασαν τους 57 βαθμούς και βρίσκονται στο -5 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης που όμως έχει ματς λιγότερο.

"Διέλυσε" τη Χετάφε η Μπαρτσελόνα με... τεσσάρα!

Είκοσι λεπτά χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα προκειμένου να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Κουντέ κινήθηκε έξυπνα στον χώρο και έβγαλε υπέροχη μπαλιά στον Ραφίνια ο οποίος με... άψογο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας λογαριασμό στο ματς (1-0). Στο δεύτερο ημίχρονο οι "μπλαουγκράνα" ήταν καταιγιστικοί έχοντας τα ηνία από τα πρώτα λεπτά ενώ διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 53ο λεπτό με τον Ζοάο Φέλιξ.

Ο Ραφίνια που ήταν αρκετά κινητικός στο παιχνίδι, βρήκε χώρο στην αντίπαλη περιοχή και αφού πέρασε εντυπωσιακά τον Σόρια... σέρβιρε στον Ντε Γιόνγκ που με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε... αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν και να περιορίσουν τις εντυπωσιακές επιθέσεις των Καταλανών οι οποίοι βρήκαν και τέταρτο γκολ στο 90+1' με τον νεαρό Φερμίν Λόπεθ που με εξαιρετικό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στις καθυστερήσεις.