Η ΑΕΚ πήγε σε έναν.. τελικό απέναντι στην Χαποέλ Χολόν, στο κεκλεισμένων των θυρών Olympic Hall των Άνω Λιοσίων, για λόγους ασφαλείας, όπου ηττήθηκε με 108-112 σε μια αναμέτρηση με απίθανη εξέλιξη. Γιατί έγιναν τρεις παρατάσεις για να γνωρίσει η Ένωση την ήττα και να αποκλείεται από την συνέχεια του Basketball Champions League καθώς δεν έχει νίκη στα 4 παιχνίδια της στον όμιλο.

Μάλιστα η ΑΕΚ στην δεύτερη παράταση κατάφερε να προηγηθεί και με 10 πόντους διαφορά από την Χαποέλ Χολόν κι ενώ έμενε ένα λεπτό για την λήξη της. Ωστόσο οδηγήθηκε σε τρίτη παράταση που ήταν και μοιραία για την ομάδα του Ηλία Ζούρου.

Συγκλονιστικός από την ΑΕΚ ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας με 40 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ μεγάλη εμφάνιση είχε και ο Τζόρνταν ΜακΡέι με 27 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους που μέτρησαν οκτώ παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ξεχώρισε ο Ντριού Κρόφορντ με 19 πόντους.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο το οποίο έληξε με 38-36. Στο δεύτερο οι άμυνες άνοιξαν με την ΑΕΚ να είχε σε μεγάλη βραδιά τον Κουζμίνσκας ο οποίος έβαλε 15 πόντους στην 4η περίοδο με το σκορ να μένει στο 77-77, οπου η ΑΕΚ, με 4 δεύτερα στο ρολόι, δεν κατάφερε να αξιοποιήσει ούτε αυτή την επίθεση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czm3vtzrr4zl)

Έτσι πήγε στην πρώτη παράταση η οποία ολοκληρώθηκε με 90-90 με μια εύστοχη βολή του Ραντλ, από τις δύο που εκτέλεσε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czm4isg8ip41)
Στην δεύτερη παράταση η Ένωση πήρε προβάδισμα 10 πόντων (100-90). Αλλά απανωτά λάθη έβαλαν τη Χολόν ξανά στο ματς, ένα σερί 10-0 έκανε το σκορ 100-100! Στην τρίτη και τελευταία παράταση η Χαποέλ Χολόν μετά από τέσσερα λεπτά πήρε το πρόβάδισμα με 110-106 κι εκεί τελείωσαν όλα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czm4v1pbx9c1) Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czm59u73aet5)