Η ΑΕΚ βρέθηκε στην Ισπανία για την δύσκολη αποστολή κόντρα στην Μούρθια με σκοπό να βγάλει αντίδραση αναφορικά με την απογοητευτική εικόνα που έχει δείξει στα παιχνίδια της μέσα στο 2024. Δεν τα κατάφερε τελικά καθώς ηττήθηκε με 100-89 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της φάσης των "16" στο Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ δεν έχει πάρει νίκη στα πέντε παιχνίδια της στην συγκεκριμένη φάση του Basketball Champions League, έχοντας χάσει κάθε ελπίδα πρόκρισης στην επόμενη φάση. Αντίθετα η Μούρθια με τη νίκη που πήρε εξασφάλισε ουσιαστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση. Για την Ένωση ήταν η 12η ήττα στα 14 παιχνίδια που έχει δώσει μέσα στο 2024 σε όλες τις διοργανώσεις.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Κουζμίνσκας με 19 πόντους και ακολούθησαν οι ΜακΡάε (13π.), Αγραβάνης (12π.), Κουζέλογλου (12π.).

Η Μούρθια ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο δεκάλεπτο όπου έβαλε 35 πόντους με 7/8 δίποντα, 6/9 τριποντα, 3/5 βολές. Την ίδια στιγμή όπου η ομάδα του Ηλία Ζούρου είχε βάλει μόλις 15 πόντους. Για την Μούρθια πρώτος σκόρερ ήταν ο Ράντεμπο με 31 πόντους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czs1gkqw1t8x)
Στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά τις φωνές του Ζούρου προς τους παίκτες του, η ΑΕΚ έδειξε... σφυγμό. Παρουσιάστηκε οιο σφιχτή αμυντικά ενώ και η ίδια βρήκε περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czs1i5mp0qk9)
Οι Νάιτ, Ραντλ ήταν αυτοί που πήραν την ομάδα στις πλάτες τους, ενώ άρχισε να παίρνει μπροστά και ο Κουζμίνσκας. Κι έτσι το σκορ έληξε με σκορ 55-44, με την Ένωση να πληρώνει και τα 9 λάθη της.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czs255wlkgtl)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czs2ucqptunt)
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έβγαλε καλές φάσεις απέναντι στην Μούρθια αλλά και η ισπανική ομάδα όποτε ανέβαζε στροφές μεγάλωσε την διαφορά. ΟΙ Νετζίπογλου, Κουζέλογλου, Αγραβάνης βοήθησαν στο σκοράρισμα την Ένωση, όμως δεν ήταν αρκετό αφού τα πολλά λάθη συνεχίζονταν. Με το σκορ να είναι στο 79-63 στην λήξη της 3ης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο το σκορ άνοιξε πολύ με την Μούρθια να έβαλε συνολικά 21 πόντους φτάνοντας τους 100 ενώ η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 89 πόντους.