Ο Προμηθέας ηττήθηκε με 93-92 στην Πάτρα από την Χάποελ Χολόν για την προτελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Top-16 στο Basketball Champions League. Κράτησρ την διαφορά, αφού είχε νικήσει 74-65 στο παιχνίδι του πρώτου γύρου κι έτσι ο Προμηθέας με νίκη κόντρα στην ΑΕΚ, την ερχόμενη εβδομάδα στα Άνω Λιόσια, θα προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα, ο οποίος έχει πολλά παράπονα από την διαιτησία, ήταν ο Άντονι Κάουαν με 30 πόντους και το ακολούθησε ο Ρέινολντς με 19 πόντους. Για την Χάποελ Χολόν 20 πόντους έβαλε ο Κέβιν Χέρβι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας είχε μια μικρή υπέρ του διαφορά στο σκορ για να το κλείσει με 24-21. Οι Κάουαν, Ρέινολντς ήταν οι κύριοι εκφραστές στην επίθεση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czssooplo6ft)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czsst9eat4w1)

Η Χάποελ Χολόν ανέβασε στροφές στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να προηγηθεί με 25-33 και 27-37. Ήταν ένα επιθετικό κρεσέντο για την ομάδα από το Ισραήλ με τους Χέρβι, ΜακΚολ, Χανότσι να είχαν πάρει... φωτιά. Έτσι το σκορ στο ημίχρονο ήταν 47-34 υπέρ της Χάποελ Χολόν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czst9zwt7p69)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czstd7j4rl01)
Το σκορ ήταν υψηλο έτσι κι αλλιώς για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με τρίποντο του Χέρβι για να κάνουν το 50-34. Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις από τον Ρέινολντς αλλά και πάλι η Χάποελ Χολόν συνέχιζε να βάζει καλάθια με άνεση. Στο 25:33 έκανε το 60-48 και το 68-54 στο 28'. Τελικά η ομάδα της Πάτρας ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο ούσα πίσω στο σκορ με 73-59.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czsu98ed0d09)
Ο Προμηθέας έπαιξε καλύτερη άμυνα στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου και μείωσε σε 75-68 με τρίποντο του Κόνιαρη στο 33'. Η συνέχεια ήταν συναρπαστική καθώς ο Έλληνας γκαρντ, μαζί με τους Κάουαν, Ρέινολντς ψαλίδισαν την διαφορά ενώ στο 39:17 έγινε το 90-90.

Η Χάποελ έβαλε τρίποντο με τον Κρόουφορντ και στην συνέχεια ο Προμηθέας έβαλε μόνο δύο από τις τέσσερις βολές σε διαδοχικά φάουλ σε ένα φινάλε θρίλερ, που βρήκε τελικά νικήτρια την Χαποέλ με 93-92.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czsuvz02v52p)