Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε εντός έδρας το Μαρούσι με σκορ 89-85 για την 22η αγωνιστική της Basket League, σε ένα παιχνίδι που παραλίγο να υπάρξει αυτόχειρ ολκής, και με αυτήν τη νίκη έκανε το καθήκον του, αφού έφτασε την ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε το Σάββατο, 23 Μαρτίου, στα Λιόσια από το Περιστέρι. Αν ο ΠΑΟΚ, στο παιχνίδι που είναι προγραμματισμένο για τις 20:15 και θα έκλεινε το πρόγραμμα της Κυριακής, 24 Μαρτίου, νικήσει στην Καρδίτσα την ομώνυμη ομάδα, τότε η ΑΕΚ θα είναι εκείνη που θα πάρει την έκτη θέση. Αν ο "δικέφαλος του Βορρά" ηττηθεί και δεν υπάρξει τριπλή ισοβαθμία στους 31 βαθμούς, τότε θα υπερτερήσουν οι νησιώτες.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d024t5gsb2yh)

Κολοσσός Ρόδου-Μαρούσι: Νόμιζε ότι το τελείωσε από την... αρχή

Οι Ροδίτες θα είναι οριστικά έκτοι αν ο "δικέφαλος του Βορρά" ηττηθεί από μία ομάδα που θέλει οπωσδήποτε τη νίκη, ώστε να αυξήσει τις πιθανότητες παραμονής της στη μεγάλη κατηγορία.

Ο Κολοσσός έδειξε από την αρχή τα δόντια του, κάνοντας ένα εκπληκτικό ξεκίνημα: λίγο αφού συμπληρώθηκαν επτά λεπτά παιχνιδιού, το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 21-2. Οι νησιώτες τελείωσαν την περίοδο με σκορ 23-7 και έπειτα έκαναν συντήρηση, σε παιχνίδι που έγιναν διάφορα ευτράπελα, όπως το "κόλλημα" του χρονόμετρου, αλλά και μερικά άγαρμπα, αντιαθλητικά, φάουλ, όπως αυτό του Πετρόπουλου στον Νικολαΐδη λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και εκείνο του Ραντούλιτσα που τραυμάτισε τον Μπραΐκοβιτς προς το τέλος της τρίτης περιόδου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0237m2y7k4h)

Το Μαρούσι το... πάλεψε αρχικά όσο μπορούσε το ματσάκι, φέρνοντας τη διαφορά στους 11 λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όμως ο Κολοσσός είναι καθ' όλη τη διάρκεια της σεζόν η καλύτερη ομάδα και ήξερε πώς να αύξησει το προβάδισμά του, τουλάχιστον στο σημείο που δεν θα χρειαζόταν να ανησυχεί.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d023hefmcxo1)

Κολοσσός Ρόδου-Μαρούσι: Τρομερή αντεπίθεση

Η διαφορά έφτασε στους 18 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, 70-52. Όμως, το Μαρούσι, που ενδεχομένως να αισθανόταν... προσβεβλημένο από την εκκίνησή του, έκανε σπουδαια αντεπίθεση. Μέσα σε 6'21'', η διαφορά είχε φτάσει στους τρεις, 78-75. Ανάμεσα στο σερί 8-23 των φιλοξενούμενων υπήρξε ένα 0-9 από το 78-66. Ο Μπρίσκο έβαλε τους 10 από τους 23 πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα.

Ο Κολοσσός κράτησε το προβάδισμά του με την... ψυχή στα δόντια. Ο Πόλι έβαλε δύο βολές με 2'36'' να απομένουν και το πιο κρίσιμο σουτ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μπίλις, στην εκπνοή της επίθεσης των Ροδιτών και με 1'03'' να απομένει, αφού ένα σουτ του Χιλ είχε φέρει τη διαφορά στους δύο, 80-78.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d024fsbp9iw9)

Εν τέλει, ο Μπίλις έβαλε μία στις δύο βολές, ο Γκάουντλοκ τέσσερις στις τέσσερις και παρά τα... θαύματα απελπισίας του Χιλ, οι Ροδίτες κράτησαν τη νίκη, 89-85.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d025i7lpsfvl)

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 44-29, 68-52, 89-85.

Κολοσσός Ρόδου (Κ. Σεγκούρα): Ουτόμι, Σίτου 19 (9 ριμπάουντ), Πόλεϊ 12 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκάουντλοκ 21 (3 ασίστ, 3 ριμπάουντ), Κολοβέρος 2, Παπαγιάννης, Μπιλλής 4 (1), Καμαριανός 3 (8 ριμπάουντ), Παπαδάκης 3 (1), Μπραΐκοβιτς 8 (5 ριμπάουντ), Χατζηνικόλα, Περάντες 11 (8 ασίστ), Πετρόπουλος 6 (1).
Μαρούσι (Ν. Βετούλας): Κόζι 5 (1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Στασινός, Τζούστον 16 (8/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ραντούλιτσα 7 (4 λάθη), Γούνταρντ 7 (1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Μπόγρης, Μπρίσκο 18 (2/4 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γιαννόπουλος, Φιλιππάκος, Νικολαΐδης 18 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ιορδάνου, Χιλ 14 (3/7 τρίποντα).