Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 89-87 της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ (73-73 κ.δ), για την 19η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε μια σπουδαία νίκη στη μάχη για την πρόκριση στα πλέι οφ.

Οι Ερυθρόλευκοι έπαιξαν ψυχωμένα και παρά τα τραγικά σφυρίγματα των διαιτητών, κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο. Αυτή ήταν η 10η νίκη σε 18 ματς για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στη φετινή διοργάνωση, μια συγκομιδή που τη φέρνει στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν για μια ακόμα φορά εντυπωσιακός, με τον διεθνή γκαρντ να κάνει νταμπλ-νταμπλ και να τελειώνει το ματς με 21 πόντους και 11 ασίστ. Κομβικός ο Λαρεντζάκης, που είχε 13 πόντους και βοήθησε πολύ τον Ολυμπιακό, ειδικά στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση. Διψήφιος ο Πρίντεζης με 12 πόντους, έδωσε πολλές λύσεις ο ΜακΚίσικ, με τον Αμερικανό να ολοκληρώνει τον αγώνα με 10 πόντους.