Αν υπάρχει θεός του ποδοσφαίρου, υπάρχουν... δύο θεοί του ποδοσφαίρου για την Άστον Βίλα, η οποία νίκησε την Μπέρνλι 3-2 στο "Βίλα Παρκ" με πέναλτι του Ντάγκλας Λουίς στο 89', έφτασε τους 42 βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με τη Λίβερπουλ, η οποία θα φιλοξενήσει την Πρωτοχρονιά τη Νιούκαστλ στο "Άνφιλντ", ύστερα από 20 παιχνίδια στην Premier League

Η Βίλα βρέθηκε σε ευμενή, δυσμενή, ευμενή, δυσμενή και τελικά ευμενή θέση. Τα σημάδια δεν ήταν... καλά, αφού η Μπέρνλι ισοφάρισε δις, με τον Αμπντούνι στο 30' το γκολ του κορυφαίου του γηπέδου Μπέιλι από το 22', αλλά και με τον Φόστερ στο 71' το τέρμα του Ντιαμπί από το 42'. Αυτό το δεύτερο γκολ, μάλιστα, προερχόμενο από βολέ και σπάσιμο της μπάλας με το κεφάλι, ήρθε για την Μπέρνλι, η οποία παραμένει προτελευταία με 11 βαθμούς, ύστερα από την αποβολή του Μπερτζ στο 56', που ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να παίζουν με 10 από το 56'.

Η Βίλα, εν τέλει, πήρε τη νίκη, με το πέναλτι του Ντάγκλας Λουίς, ένα χτύπημα που η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και με αυτόν τον τρόπο, αλλά και σχεδόν 20 λεπτά καθυστερήσεων και στα δύο ημίχρονα, τελείωσε ένα ονειρεμένο ημερολογιακό έτος. Έτσι, δεν επαναλήφθηκε το μοτίβο του τελευταίο παιχνιδιού της, της ήττας από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Ολντ Τράφορντ" με σκορ 3-2, αν και είχε προηγηθεί 2-0.

Premier League: Άνετη η Σίτι

Η Σίτι, από την πλευρά της, επικράτησε της τελευταίας, με 9 βαθμούς, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, σχετικά άνετα, με σκορ 2-0, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, από τον Ρόδρι και τον Άλβαρες. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα είναι τρίτη, ισόβαθμη με την Άρσεναλ, στους 40 βαθμούς, έχοντας τα ίδια παιχνίδια με εκείνη. Οι "κανονιέρηδες" θα παίξουν το μεσημέρι της Κυριακής ένα "πονηρό" ματς, εκτός έδρας με τη Φούλαμ, ενώ προέρχονται από την εντός έδρας ήττα με θύτη τη Γουέστ Χαμ. Φυσικά, αν η Άρσεναλ νικήσει θα μείνει μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Η Τσέλσι νίκησε εκτός έδρας τη Λούτον, 3-2, ενώ οι Γουλβς, που είναι ισόβαθμοι μαζί της, έφτασαν τους 28 πόντους με το θριαμβευτικό 3-0 επί της Έβερτον, η οποία έμεινε στους 16 βαθμούς, έναν πάνω από την τρίτη από το τέλος Λούτον. Τέλος, η Κρίσταλ Πάλας νίκησε 3-1 τη Μπρέντφορντ και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο της ζώνης του υποβιβασμού, αφού έχει πια 21 βαθμούς. Η Μπρέντφορντ παρέμεινε στους 19.

Τα αποτελέσματα (20ή αγωνιστική): Άστον Βίλα-Μπέρνλι 3-2 (23’ Μπέιλι, 42’ Ντιαμπί, 89' πεν. Ντάγκλας Λουίς-30’ Αμπντουνί, 71’ Φόστερ), Μάντσεστερ Σίτι-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (14’ Ρόδρι, 61’ Άλβαρες), Λούτον-Τσέλσι 2-3 (80’ Μπάρκλεϊ, 87’ Αντεμπάγιο-12΄, 70’ Πάλμερ, 37’ Μαντουέκε), Γουλβς-Έβερτον 3-0 (25’ Κίλμαν,53’ Κούνια, 61’ Ντόσον), Κρίσταλ Πάλας-Μπρέντφορντ 3-1 (14’, 58’ Ολίσε, 39’ Εζέ-2’ Λιούις Πότερ). Το πρόγραμμα: 30 Δεκεμβρίου: 19:30 Νότιγχαμ Φόρεστ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. 31 Δεκεμβρίου: 15:00 Φούλαμ-Άρσεναλ, Τότεναμ-Μπόρνμουθ. 1 Ιανουαρίου: 22:00 Λίβερπουλ-Νιούκαστλ.