Επίδειξη δύναμη του Στέφανου Τσιτσιπά (Νο10) στην πρεμιέρα του στο Davis Cup στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, με τον Έλληνα τενίστα να "λυγίζει" με 2-0 σετ (6-3, 6-4) και πειστική εμφάνιση τον Μάριους Κοπίλ (Νο283) και να κάνει το 1-0 για την Ελλάδα κόντρα στην Ρουμανία. Τη σκυτάλη παίρνει στη συνέχεια ο Αριστοτέλης Θάνος που θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Νίκολας Νταβίντ και έχει ως στόχο να κάνει το 2-0 για την "γαλανόλευκη".

Ιδανικό ξεκίνημα για Τσιτσιπά και 1-0 στα σετ

Ο Τσιτσιπάς αν και είδε τον Κοπίλ να κατακτά τους δυο πρώτους πόντους (0-30), έβγαλε αντίδραση και με 4 σερί πόντους έφτασε στο 1-0 στα γκέιμ. Ο Στέφανος αν και επιχείρησε να να σπάσει το σερβίς του Ρουμάνου δυο φορές δεν κατάφερε με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει ο αντίπαλος του σε 1-1. Ο Έλληνας από κει και πέρα κυρίαρχησε, έσβησε ένα break point του Κοπίλ και έκανε το 2-1 ενώ στη συνέχεια έκανε το πρώτο break point του παιχνιδιού και έφτασε να προηγείται με 4-1. Ο Τσιτσιπάς με απόλυτη συγκέντρωση, έβγαλε την ανωτερότητα του και κράτησε το σερβίς του μέχρι το τέλος με αποτέλεσμα να κατακτήσει το πρώτο σετ με 6-3 έπειτα από 40 λεπτά αγώνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyvj14r3dbm9)

Τέλειωσε τη... δουλειά στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς και έκανε το 1-0 για την Ελλάδα στο Davis Cup

Στο δεύτερο σετ, ο Κοπίλ προσπάθησε να περάσει στην... αντεπίθεση με στόχο να ανατρέψει την εις βάρους του κατάσταση ωστόσο η πολύ καλή απόδοση του Τσιτσιπά δεν του άφησε περιθώρια αντίδρασης, σ΄ένα σετ πιο ανταγωνιστικό σε σχέση με το πρώτο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyvk9d5afrtl)
Ο Στέφανος χρειάστηκε να φτάσει στο έβδομο γκέιμ για να κάνει μπρέικ όπου και προηγήθηκε με 4-3 και στη συνέχεια πήρε προβάδισμα δυο γκειμ κάνοντας το 5-3.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyvl43rxheq9)
Ο Κοπίλ αν και μείωσε σε 5-4 είδε τον Τσιτσιπά να κλείνει με εύκολο hold τον αγώνα,να κάνει το 6-4 και να κατακτά και το δεύτερο σετ παίρνοντας τη νίκη για το 1-0 της Ελλάδας απέναντι στη Ρουμανία.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyvkfglejqo9)
Ο Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 6 άσους (2 διπλά λάθη) κέρδισε το 83% των πόντων πίσω από το πρώτο service (25/30) και το 67% στο δεύτερο (20/30), ενώ εκμεταλλεύτηκε τις 2 από τις 7 ευκαιρίες για break.