Σημαντική νίκη ενόψει της "μάχης" που δίνει για να παραμείνει στα... μεγάλα σαλόνα της Basket League πανηγύρισε η Καρδίτσα που με φοβερή εμφάνιση και... οδηγό τον Μπιουκάναν "λύγισε" με 87-69 τον Κολοσσό Ρόδου για την 18η αγωνιστική και επέστρεψε ξανά στα θετικά αποτελέσματα. Στο 6-12 ανέβηκαν οι Θεσσαλοί (6-3 εντός και 0-9 εκτός έδρας), στο 7-11 υποχώρησαν οι Ροδίτες (6-3 εντός και 1-8 εκτός έδρας).

Δυνατό ξεκίνημα για Καρδίτσα με... ραψωδία Μπιουκάναν

Η Καρδίτσα μπήκε πιο δυνατά στο ματς ξεκινώντας με ένα σερί 5-0, με τον Κολοσσό να δείχνει αντίδραση και να κατεβάζει τη διαφορά στον έναν (5-4) όμως οι γηπεδούχοι που έβρισκαν περισσότερο τις λύσεις στην επίθεση με μπροστάρη τον Μπιουκάναν, έφτασαν να προηγούνται με +10 (16-6). Μ' ένα μικρό ξέσπασμα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 18-13 ωστόσο η Καρδίτσα πετούσε "φωτιές" από την γραμμή των 6,75 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της 25-15.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz1jlmjdz469)
Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου για τον Κολοσσό ο οποίος έβγαλε αντίδραση και με δυο σερί τρίποντα κατέβασε τη διαφορά στους τέσσερις (25-21) ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο... καλάθι (27-24). Όσο κυλούσαν τα λεπτά, ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός ενώ οι δυο ομάδες σκόραραν εκατερώθεν (31-28). Οι Θεσσαλοί έβγαλαν καλές άμυνες στην πορεία ενώ συνέχισαν την... ραψωδία τους από την γραμμή του τρίποντου με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 44-35.

Άντεξε στην πίεση του Κολοσσού η Καρδίτσα

Mε την Καρδίτσα να ξεκινά με ένα σερί 7-0 στην αρχή της τρίτης περιόδου, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στο +16 (51-35) ενώ όσο κυλούσαν τα λεπτά διατηρούσε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (60-55). Ο Κολοσσός με καλές άμυνες και ευστοχία στην επίθεση ανέβασε στροφές στη συνέχεια μειώνοντας σε 60-55, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν σε δυο σερί επιθέσεις και να μην δέχονται καλάθι (64-55). Οι Ροδίτες κατάφεραν να βρουν τη λύση πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου μειώνοντας σε 64-57.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz1jngshh32x)
Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο τέταρτο δεκάλεπτο, έφτασαν σε 9-0 σερί (75-59) ωστόσο οι φιλοξενούμενοι... απάντησαν με ένα σερί 8-0 (75-66). Οι δυο ομάδες έπαιζαν εκατέρωθεν δυνατές άμυνες, με την Καρδίτσα να... ξεμπλοκάρει επιθετικά και να φτάνει με πέντε σερί πόντους στο +14 (80-66). Ο Κολοσσός με μεγάλο τρίποντο μείωσε σε 80-69. Από κει και πέρα ακολούθησε ένας... μονόλογος για την Καρδίτσα που δεν επέτρεψε στον αντίπαλο της να σκοράρει ενώ με ένα σερί 7-0 έφτασε στο τελικό 87-69 και στη νίκη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz1k7opogqfl)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 44-35, 64-57, 87-69

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 12 (6/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 μπλοκ), Μπιουκάναν 22 (5/10 τρίποντα, 7/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καμπερίδης 6 (2), ΜακΚάλουμ 18 (6/7 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μακ 16 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Δίπλαρος (3 ασίστ, 4 λάθη), Χρηστίδης 2, Σάιμπερτ 3, Γιάνκοβιτς 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 10 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράικοβιτς 6, Πετρόπουλος 2 (1/7 σουτ), Πόλι 8 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Περάντες 5 (1), Ουτόμι 7 (1/7 σουτ), Κολοβέρος 17 (3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χατζηνικόλας 6 (2), Καμαριανός 4, Σίτου 4, Παπαδάκης