Eπίδειξη δύναμης της Ρεάλ Μαδρίτης στο ντέρμπι κορυφής της La Liga! Η Βασίλισσα μετέτρεψε την "μονομανία" με τη Χιρόνα σε... παράσταση για έναν ρόλο, με τους "μερένχες" να είναι καταιγιστικοί και να "καθαρίζουν" την διεκδικήτρια τους στο πρωτάθλημα με το εμφατικό 4-0 για την 24η αγωνιστική. "Αφεντικά" στην βαθμολογία οι Μαδριλένοι που... εκτόξευσαν τη διαφορά από τους Καταλανούς στο +5.

'Εβαλε τις βάσεις για νίκη από το πρώτο μέρος η Ρεάλ

Έξι λεπτά πέρασαν για να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα η Ρεάλ Μαδρίτης, με τον Βινίσιους να ανοίγει λογαριασμό στο ματς (1-0) μόλις στο 6ο λεπτό με ασύλληπτο σουτ. Τα... έργα του Βραζιλιάνου σούπερ σταρ όμως δεν σταμάτησαν εκεί αφού ο ίδιος έβγαλε καταπληκτική ασίστ στον Μπέλιγχαμ στο 35ο λεπτό, με τον Άγγλο με τη σειρά του να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας... αέρα δυο τερμάτων στη "Βασίλισσα" που πήρε το προβάδισμα με 2-0.

Ολοκλήρωσε τον θρίαμβο στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ, ανήμπορη να αντιδράσει η Χιρόνα

Η Ρεάλ μπήκε... φουριόζα και στο δεύτερο μέρος μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Χιρόνα η οποία καλά-καλά δεν είχε ξεπεράσει το "σοκ" των γκολ, δέχτηκε και τρίτο στο 54ο λεπτό, με τον Μπέλιγχαμ ο οποίος σκόραρε ξανά και αύξησε τον δείκτη του σκορ στα τρία γκολ. Στο 61ο λεπτό, ο Ροντρίγκες έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα γράφοντας το 4-0. Μάλιστα, η Ρεάλ είχε την ευκαιρία να πετύχει και πέμπτο γκολ ωστόσο όμως ο Χοσέλου έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση πέναλτι με αποτέλεσμα το 4-0 να παραμείνει μέχρι τέλους και τη Ρεάλ να πανηγυρίζει τους τρεις βαθμούς - χρυσάφι.