Σαν... σίφουνας πέρασε από το κλειστό της Περίβολας ο Προμηθέας που με κυρίαρχη εμφάνιση και σούπερ άμυνα και επίθεση, συνέντριψε με 84-56 τον Απόλλωνα Πάτρας στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League. Στο 10-8 ανέβηκε η ομάδα του Παπαθεοδώρου που πραγματοποιεί πολύ καλή πορεία και βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Στην τελευταία θέση παρέμεινε ο Απόλλωνας με απολογισμό 3 νικών και 15 ηττών.

Ασταμάτητος ο Προμηθέας πήρε από νωρίς το προβάδισμα

Ο Προμηθέας βρήκε τις λύσεις επιθετικά κυρίως από την περιφέρεια ενώ έφτασε να προηγείται από νωρίς με 11-5. Στη συνέχεια, ο Απόλλων έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 7-14, με τον Όζμπορν να σκοράρει για να κλείσει το πρώτο δεκαλέπτο με το 11-16 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Παπαθεοδώρου έμοιαζε ασταμάτητη, ξεκίνησε με 4-0 σερί που την οδήγησε να προηγείται με 11-20 ενώ οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να βρίσκουν τις λύσεις από την περιφέρεια και με νέο σερί 8-0 έκαναν το 14-28. Ο Κόφι σκόραρε κατά ριπάς ενώ η άμυνα του Απόλλωνα δεν μπορούσε να κάμψει την αντίσταση του Προμηθέα που ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της 19-36 και τη διαφορά στο +17.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz1l5r6m0h0p)

Μονόλογος... του Προμηθέα που έφτασε σε άνετη νίκη

Ο Προμηθέας συνέχισε από εκεί που... που σταμάτησε ανεβάζοντας τη διαφορά στο +20 (19-39) με εύστοχο τρίποντο του Μπράουν. Οι γηπεδούχοι μ' ένα μικρό ξέσπασμα μείωσα στο -14 ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί από την γραμμή των 6,75 και με νέο σερί 7-0 ανέβασαν τη διαφορά στο +22, την μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο. Με... μπροστάρη τον Χέιλ στην επίθεση, ο Προμηθέας "έκλεισε" το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 37-58.

Με δυο σερί τρίποντα στην αρχή της τέταρτης περιόδου, η διαφορά ανέβηκε στο +27 για τον Προμηθέα και στη συνέχεια "εκτοξεύτηκε" στο +30 με τρίποντο του Μπαζίνα. Ο Απόλλων έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει και να βγάλει άμυνες, η ομάδα του Παπαθεοδώρου δεν σταματιόταν με... τίποτα στην επίθεση με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με το τελικό 56-84.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz1n02jvqzll)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 19-36, 37-58, 56-84

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz1opdlc67rd)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν, Γκιουζέλης 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Πέρκινς 9 (4/14 σουτ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σαλούστρος 3 (1), Μπράουν 15 (7/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μπόουτραϊτ 2 (2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπλέιλοκ 7 (3/6 δίποντα), Βησσαρίου 2, Όσμπορν 11 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κογιόνης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κάουαν 17 (1/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ασίστ), Τζόουνς 5 (1), Χρυσικόπουλος 4, Καραγιαννίδης 4 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Χέιλ 8 (1/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέινολντς 6 (2), Πλώτας, Μπαζίνας 14 (4/5 τρίποντα), Πάπας 8 (1), Κόφι 10 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ετσενίκε 8 (2/3 δίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ)