Όχι ότι βρισκόταν ουσιαστικά στην κουβέντα του τίτλου στη Serie A, αλλά σήμερα μέχρι και οι τελευταίες της ελπίδες γκρεμίστηκαν στην Μόντσα καθώς η Μίλαν ηττήθηκε με 4-2. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι βρέθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με δύο γκολ πίσω στο σκορ ενώ στο 51' ο Γιόβιτς είδε την κόκκινη κάρτα σε μια άκρως απερίσκεπτη ενέργεια, πόσο μάλλον με τον VAR πλέον στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με Πούλισικ και Ζιρού όμως μια γκολάρα του Μποντό χάρισε τη νίκη εν τέλει στους γηπεδούχους που βρήκαν και τέταρτο γκολ με τον Κολόμπο (δανεικός από τη Μίλαν).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz8iuba4i5g9)

Έτσι, οι "Ροσονέρι" παρέμειναν στην τρίτη θέση πίσω από την Γιουβέντους και προσγειώθηκαν... ανώμαλα εντός συνόρων μετά την εύκολη επικράτησή τους μεσοβδόμαδα στο Europa League κόντρα στη Ρεν. Αξίζει να σημειωθεί πως μετά τον επαναληπτικό στη Γαλλία, η Μίλαν αντιμετωπίζει την Αταλάντα σε ματς που αν ηττηθεί θα μπει σε... περιπέτειες όσον αφορά την τετράδα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz8jxfhzfizt)

Από την άλλη η Ρόμα μετά τη νίκη της με 3-0 απέναντι στη Φροζινόνε έφτασε τις τέσσερις νίκες σε πέντε αναμετρήσεις πρωταθλήματος με τον Ντε Ρόσι στον πάγκο, έχοντας ηττηθεί μόνο από την πρωτοπόρο Ίντερ την προηγούμενη αγωνιστική.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Serie A

Λάτσιο - Μπολόνια 1-2 (Ίσακσεν 18' - Ελ Αζούζι 39', Ζέρκζι 78')
Έμπολι - Φιορεντίνα 1-1 (Νιάνγκ 56' - Μπελτράν 30')
Ουντινέζε - Κάλιαρι 1-1 (Ζεμούρα 4' - Γκαετάνο 44')
Φροζινόνε - Ρόμα 0-3 (Χιούισεν 38', Αζμούν 71', Παρέδες 81')
Μόντσα - Μίλαν 4-2 (Πεσίνα 45', Ντ. Μότα 45+6', Μποντό 90', Κολόμπο 90+5 - Ζιρού 65', Πούλισικ 88')

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz8gj3q8huxt)

Στη La Liga η Ρεάλ Σοσιεδάδ πήρε δύσκολη νίκη στην έδρα της Μαγιόρκα με γκολ στις καθυστερήσεις και συνεχίζει το κυνήγι της 5ης Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε (αγωνίζεται κόντρα στη Χιρόνα στο τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής). Αντίθετα η Μπέτις έφερε... κακή ισοπαλία κόντρα στην Αλαβές και έμεινε 7η.