Η θεμελιώδης διαφορά μεταξύ Ολυμπιακού και Μίλωνα στον πρώτο ημιτελικό του Ρέντη για τα playoffs της Volley League ήταν το μπλοκ, καθώς αυτός ο τομέας ήταν που έκρινε την αναμέτρηση υπέρ των "ερυθρόλευκων", 3-0 σετ (25-22, 25-22, 25-21), οι οποίοι έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czr2m1npol5t)

Ολυμπιακός-Μίλων: Κρίθηκε στις λεπτομέρειες χωρίς Στερν

Ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη ακριβώς επειδή είχε οκτώ μπλοκ παραπάνω από τους φιλοξενούμενους, 12 εναντίον 4, σε ένα παιχνίδι που η συνολική διαφορά ήταν οι 10 πόντοι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czr0u2e4oibt)

Αυτό σημαίνει πως το παιχνίδι κρίθηκε πραγματικά στις λεπτομέρειες και σε επιθέσεις που οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να εκτελέσουν, το στοπ των γηπεδούχων έπαιξε τον πιο κρίσιμο ρόλο προκειμένου να γείρει η πλάστιγγα υπέρ τους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czr0yr1ykkdd)

Ο Ντανιέλ Καστελάνι άφησε εκτός ρόστερ τον Τόνσεκ Στερν, δηλαδή τον πρώτο σκόρερ της ομάδας τη φετινή περίοδο, με τον αντικαταστάτη του, Νίκο Ζουπάνι, να έχει 7 στις 21 επιθέσεις και να παίρνει οκτώ πόντους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czr10f80rbup)

Επιπλέον του Ζουπάνι, οι Σαλβαδόρ Ιντάλγκο και Ραφαήλ Κουμεντάκης έκαναν... υπερωρίες επιθετικά σε καίρια σημεία, όπως το 18-18 του πρώτου σετ, που ο Ολυμπιακός κατέκτησε με 25-22.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czr140hwxdq1)

Στο δεύτερο το αφήγημα δεν ήταν ίδιο, αφού οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν 23-18, όμως ο Μίλων μείωσε σε 23-22 λόγω του καίριου σερβίς του Αλέξανδρου Νανόπουλου και χρειάστηκε τάιμ άουτ του Καστελάνι για να πάρει ο Ολυμπιακός 25-22 το δεύτερο σετ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czr15yxp80w9)

Το τρίτο ήταν το πιο άνετο από όλα, καθώς ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς ασφαλές προβάδισμα και κράτησε τη διαφορά σε πεδίο που να μη νιώθει επαπειλούμενος ως τη λήξη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czr1c5ipjkkh)

Ο Μίλων θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στη Νέα Σμύρνη την Πέμπτη, 14 Μαρτίου.