Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν για ακόμη μια φορά μακριά από τον καλό του εαυτό και γνώρισε ακόμη μια πρόωρη ήττα σε τουρνουά της ATP. Σε ένα επεισοδιακό - λόγω της χθεσινής αναβολής λόγω βροχόπτωσης - παιχνίδι, ο Έλληνας τενίστας ηττήθηκε από τον Καναδό (γεννημένο στο Ισραήλ), Ντένις Σαποφάλοβ, και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση του Μαϊάμι. Ήττα από το νούμερο 126 της Παγκόσμιας Κατάταξης.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d01h41rytlbd)

Το παιχνίδι ξεκίνησε από το 2-1 υπέρ του Καναδού καθώς τότε χτύπησε η καταιγίδα που οδήγησε στη διακοπή. Ο Σαποφάλοβ ήταν σαφώς πιο έτοιμος, δεν έδωσε δικαιώματα στον Στέφανο και πήρε το πρώτο σετ με 6-2.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς κράταγε το σερβίς του μέχρι το υπέρ του 4-3. Ακολούθησε η ισοφάριση του Καναδού και κυρίως, το break για το 5-4 που του έδωσε τη δυνατότητα να σερβίρει για το ματς. Ο Σαποφάλοβ δεν την άφησε να πάει χαμένη και έτσι ολόκλήρωσε τον προσωπικό του θρίαμβο παίρνοντας τη νίκη με 2-0 σετ (6-2, 6-4).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d01gjernt0t5)