Τα Χανιά και ο Ιωνικός ήταν οι κερδισμένοι της Super League 2 για αυτήν την τρίτη αγωνιστική του β' ομίλου, μετά τη νίκη των Κρητικών επί της Καλλιθέας με σκορ 2-1. Οι Κρητικοί, που ξεκίνησαν τα playoffs συντετριμμένοι, αφού κονιορτοποιήθηκαν από τον Ιωνικό εκτός έδρας 5-1, απάντησαν τρόπω πειστικώ. Τα Χανιά έφτασαν τους 28 βαθμούς, όσους έχει η Καλλιθέα, ενώ ο Ιωνικός έχει 22 με παιχνίδι λιγότερο. Αυτό σημαίνει ότι οι Νικαιώτες μπορεί να φτάσουν τους 28 βαθμούς ως το τέλος του πρώτου γύρου, έχοντας Ηλιούπολη και Καλαμάτα εντός έδρας, ενώ οι δύο πρωτοπόροι έχουν ακόμα ένα παιχνίδι, οπότε μπορούν να βρεθούν μάξιμουμ στους 31.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0bdwgq2yxb5)

Τα Χανιά έβαλαν από κάτω την Καλλιθέα σε περίπτωση ισοβαθμίας στη λήξη του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν με 10 παίκτες, ύστερα από τη δεύτερη κίτρινη που δέχθηκε ο Γουές στο 85'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0bdt93449ht)

Το απίστευτο γκολ του Λουκίνα με ψαλίδι στο 57', δεν έφτανε. Ο αρχηγός της Καλλιθέας μπήκε αλλαγή στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και ό,τι καλό συνέβη για τους γηπεδούχους, έγινε από εκείνον.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0bcqfz2slip)

Χανιά-Καλλιθέα: Ανώτεροι οι γηπεδούχοι

Τα Χανιά μπήκαν στο γήπεδο για να δώσουν ένταση, που οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ματσάρουν. Μέσα σε δύο λεπτά, από το 2' έως το 4', είχαν ήδη τρεις ευκαιρίες που μπορεί να λογίζονται ως κλασικές. Τα γκολ δεν άργησαν να έρθουν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0bdbebsfpf5)

Μόλις στο 10', ο Νίλι, που αποδείχθηκε πρωταγωνιστής του παιχνιδιού το οποίο επηρέασε χωρίς να σκοράρει, έκανε μια σέντρα που βρήκε τον Μάναλη στην περιοχή, ο οποίος βρήκε ισορροπία οπισθοχωρώντας και έκανε σκαστή κεφαλιά για να ανοίξει το σκορ. Το γκολ ήρθε σύμφωνα με τη ροή του παιχνιδιού, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν οτιδήποτε για να την αντιστρέψουν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0bbr6o75ry1)

Ζήτησαν ένα πέναλτι στο 23', το οποίο δεν υφίσταται, αλλά πέραν τούτου ουδέν.

Στο 30', ο Κόλα, που είχε τρομερή όρεξη, μπήκε στην περιοχή, δέχθηκε ακόμα μία εξαιρετική μεταβίβαση του Νίλι και ντρίμπλαρε τον τερματοφύλακα Ρομαό για το 2-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0bc4ho3cfjl)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0bc5edxu1bd)

Ο Νίλι έκανε περίπου ό,τι ήθελε στο γήπεδο και ο Κόλα, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, σούταρε ψηλά ύστερα από υψηλής ποιότητας ενέργειά του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0bcd316aaex)

Χανιά-Καλλιθέα: Ελλιπής αντίδραση

Ο Λουκίνας άλλαξε τα δεδομένα με το ψαλίδι του στο 57', ωστόσο δεν μετέτρεψε δραματικά την κατάσταση. Η Καλλιθέα δεν ήταν απειλητική αν εξαιρεθεί το φοβερό γκολ του αρχηγού της. Τα Χανιά συντηρούσαν το προβάδισμά τους και ήταν εκείνα, στο 79' με τον Μιούλερ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο ματς, που έφτασαν κοντά σε τρίτο γκολ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0bdoq9fnlfl)

Εν τέλει, το σκορ δεν άλλαξε, αφού η Καλλιθέα δεν απείλησε δραματικά. Αξίζει να σημειωθεί ότι πλην Γουές, ο γυμναστής των Χανίων αποβλήθηκε στο 71' με απευθείας κόκκινη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0bdj1zrl99d)

*Στο παιχνίδι για τα play-out, Διαγόρας και Παναχαϊκή ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 2-2. Οι Ροδίτες έφτασαν τους 18 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τους Παναθηναϊκό Β και Γιούχτα, που αυτήν τη στιγμή υποβιβάζονται, ενώ οι Αχαιοί παραμένουν τελευταίοι με 12.