Το 1-0 του πρώτου αγώνα στην Τούμπα δεν εξασφάλιζε στον ΠΑΟΚ ένα ήσυχο απόγευμα χθες στο Βόλο, αλλά χρειαζόταν προσοχή για τον μην μπλέξει ο «Δικέφαλος» σε περιπέτειες.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου και οι παίκτες του το ήξεραν και έκαναν αυτό που έπρεπε. Χωρίς να ζοριστούν, πήραν μια καθαρή νίκη με 0-2. Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στους «8» και θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Πανσερραϊκό, ο οποίος νωρίτερα απέκλεισε τον Αστέρα Τρίπολής.

Η πρώτη καλή στιγμή για τοον ΠΑΟΚ ήρθε στο 3ο λεπτό με τον Μπράντον Τόμας  να βρίσκεται σε θέση βολής αλλά να αστοχεί.

Ο ίδιος στο 10ο λεπτό μετά την πάσα του Κωνσταντέλια δεν βρήκε τη μπάλα, την βρήκε ο Ράφα Σοάρες, αλλά κι αυτός αστόχησε.

Στο 17ο λεπτό ο Κωνσταντέλιας έβγαλε τα κάστα από τη φωτιά. Πήρε τη μπάλα στο κέντρο, έφτασε έξω από την περιοχή, σούτερ με το δεξί και απλά έκανε το 0-1.

Στο 52ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι αλλά διαιτητής και VAR συμφώνησαν ότι η μπάλα δεν βρήκε στο χέρι του Καλογερόπουλου σε γύρισμα του Ράφα Σοάρες.

Ο Βόλος απείλησε στο 66’ με τον Κόμπα, τον οποίο σταμάτησε ο Ζίβκοβιτς

Η σεμνή τελετή ουσιαστικά έλαβε τέλος στο 73ο λεπτό. Ο Σάστρε γύρισε τη μπάλα στην περιοχή, ο Σβαμπ σούταρε και πέτυχε το τελικό 0-2 υπέρ του ΠΑΟΚ.