Με τη Μαρία Χατζηπαρασίδου, αρχηγό του ΠΑΟΚ, να ηγείται του σκοραρίσματος με 11 γκολ σε 16 τελικές προσπάθειες, εξ αυτών πέντε πέναλτι, ο "δικέφαλος του Βορρά" κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος στο χάντμπολ Γυναικών νικώντας 26-22 τη Νέα Ιωνία στον τελικό των Μελισσίων, στο παιχνίδι που έκλεισε το Final 4 που διοργανώθηκε την Κυριακή 10 και τη Δευτέρα 11 Μαρτίου.

ΠΑΟΚ-Νέα Ιωνία: Διαχώρισε τη θέση του

Ο ΠΑΟΚ, έτσι, έφτασε στην έβδομη κατάκτηση και πλέον βρίσκεται στη δεύτερη θέση των πολυνικών του θεσμού, μαζί με τη Βέροια, ενώ διαχώρισε τη θέση του από τη Νέα Ιωνία, στον έβδομο τελικό που έπαιξαν οι δύο ομάδες από το 2015 και ύστερα, αφού είναι στο 4-3. Πλέον, υπολείπεται τριών τίτλων της Αναγέννησης Άρτας, η οποία είναι πολυνίκης με 10 κατακτήσεις.

paok_nea_ionia_final_4_kypellou_handball_gynaikon7

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, ενώ η διαφορά έγινε από το 10ο έως το 15ο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, όταν, με την Χατζηπαρασίδου να ηγείται της προσπάθειας και την άμυνα να σφίγγει σαν μέγγενη, οι παίκτριες του Δημήτρη Πελεκίδη "έτρεξαν ένα 4-1, το οποίο τούς έδωσε αβάντζο τεσσάρων τερμάτων, 19-15.

🏆 Το Κύπελλο στον ουρανό της Αθήνας! Μπράβο Υπερπρωταθλήτριες!⚫️⚪️

🏆 Το Κύπελλο στον ουρανό της Αθήνας! Μπράβο Υπερπρωταθλήτριες!⚫️⚪️ #ACPAOK #PAOK #Womenhandball #HereIsNorth

Δημοσιεύτηκε από Α.Σ. ΠΑΟΚ / PAOK Athletic Club στις Δευτέρα, 11 Μαρτίου 2024

Το μόνο που είχαν να κάνουν από εκείνη τη στιγμή και μετά οι "ασπρόμαυρες", ήταν να συντηρήσουν τη διαφορά. Η Νέα Ιωνία, που εμφανιζόταν ανά στιγμές μπερδεμένη με την άμυνα που έπαιζε ο ΠΑΟΚ, είχε τις ευκαιρίες της να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του παιχνιδιού και να επικρατήσει, όπως έκανε και στον περυσινό τελικό με το 29-23.

Το "παρών" στον τελικό έδωσε και ο αναπληρωτής υπουργός Αθλητισμού Γιάννης Βρούτσης.